Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... plecare in Turcia cu masina -leasing
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

plecare in Turcia cu masina -leasing

va rog sa-mi spuneti daca e nevoie ca imputernicirea data de firma de leasing pentru a pleca in afara tarii ( in cazul de fata in Turcia) trebuie tradusa si autentificata.
multumesc
e bine sa fie tradusa in engleza, pentru a putea fi inteleasa de autoritatile care va vor verifica actele masinii.
Spun cum am facut eu. :D

Imputernicire tradusa: engleza, turca. Mers la Ambasada Turca in Calea Dorobanti pentru supralegalizare.
mie de la ambasada turca mi s-a spus ca trebuie procura tradusa, pusa apostila si abia dupa aceea, la ambasada turca pt stampila.
este bine de aratat cum s-a mai facut. de asemenea este recomandat sa intrebati inca o data si la autoritatile unde se fac etapele pt documentul final ( traducator, apostila, etc) si apoi confruntat cu ce spune ambasada.
mai exact
procura notariala (aprox 120 lei) - poate merge doar reprezentantul firmei cu copie de pe certif de inmatriculare al societatii si dovada calitatii de reprezentant
apostila - (pe loc la Tribunal)
traducere in limba turca de un traducator autorizat
daca mergeti la un traducator acesta va va trimite la notarul cu care colaboreaza (mai nou multe notariate - eu am incercat cam 6 - nu mai fac procuri ci contracte de comodat)
ambasada turciei taxa 60 lei - stampila

acestia sunt pasii pe care i-am aflat direct de la ambasada
eu am preferat s-o trec pe numele meu (nu era in leasing dar era pe firma)