Forum Discuţii diverse Discuţia la modă Despre emoticoane
Discuție deschisă în Discuţia la modă

Despre emoticoane

:yes:Buna seara

Am observat ca oamenii folosesc emoticoane ,probabil , pentru a transmite starea prin care trec atunci cand scriu .
Personal, detest acest emoticon #-o
Nu l-as folosi .
Imi este simpatic acesta :fight:
Dar nu prea am unde sa-l folosesc , ca sa nu para ofensator .
Preferatul este :yes: pentru ca pare voios si fericit , impacat oarecum cu sine si semenii sai .

De ce utilizati emoticoane ?Au ele sens ? Transmit mai mult decat transmite mesajul in sine ?

:yes:
e amunzant. mai destinde ideea de serios. si asa intr-adevar, mai transmitem un pic starea de spirit. pe de alta parte, din "tonul" cuvintelor scrise se poate deduce ceva ironic, defaimator, rautacios. Transmitatorul intuieste asta si indulceste efectul cuvintelor cu cate un emoticon care schimba culoarea mesajului.

Eu personal il folosesc pe asta #-o cand observ contradictiile legale si le discut cu ceilalti, cand aflu cate o veste proasta care ma priveste personal, etc.
Imi place in schimb asta ::ohyes: mi se pare asa, stilat. Nu l-am folosit foarte des, dar e simpatic.

Uneori asta =D> mi se pare un semn de "retarzi". Imi aminteste de un film in care idiotii tineau palmele intinse si bateau in stilul asta:D.
Alteori il percep in adevarul inteles, de aplauze si buna dispozitie.
Buna seara

:) Preferatul meu este acesta .

Asa este Magda ,cei care scriu in forum isi exprima starea de spirit pe care o au in acel moment. Cateodata se exagereaza prin folosirea acestora intr-un singur mesaj. Nu am sters mesaje in care utilizatorii au incalcat Regulamentul de postare,nici nu i-am raportat. Am cautat prin transmiterea unui mesaj privat sa explic ca nu asa se rezolva problemele dumnealor. Au fost cazuri in care mi s-a multumit pentru atentionare si mi s-a promis ca se vor conforma Regulamentului. Au fost si cazuri in care utilizatorii ,care si-au putut reedita mesajul scris , au sters emoticonurile folosite in contextul acestuia .

De ce le folosim uneori? Ptr ca vrem sa transmitem cate ceva fara a folosi prea multe cuvinte.

=D>- - aplaud un user pentru un raspuns clar si la obiect ,postat in forum

:) - incerc sa incurajez printr-un zambet utilizatorii forumului

:O - raman "interzisa " citind un raspuns care este" pe langa " subiectul discutat

:coffee: - in loc de "buna dimineata , tocmai servesc cafeaua"

:luck: - transmit "mult noroc" celui care tocmai a avut nevoie de ajutorul nostru si a primit un raspuns in forum

:offtopic: - deja afisarea acestui emoticon nu mai are nevoie de comentariu. L-am folosit si eu la postarea unor mesaje personale ,care erau putin in afara subiectului dezbatut . Dar il folosesc si pentru a atentiona un user care initial a fost atentionat de mine printr-un M.P. si care continua sa posteze mesaje care sunt "offtopic".
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
Emoticoane...consider ca in lumea virtuala sunt absolut necesare, iar asta din mai multe motive.Cred ca ne ajuta sa exprimam cumva, ceea ce nu putem face in afara cuvintelor pe care le scriem.Gesturile, bucuria sau indignarea , zambetul de pe chip ori tristetea.Cu toate acestea, recunosc, unele imi displac si nu le-as folosi.Nu ca as avea ceva de ascuns si profitand de faptul ca nu ma vede nimeni , cei care ma cunosc stiu ca nu imi ascund starile si ca le exprim, indiferent care ar fi acestea.
Trecand peste unele mici ,,defecte" ale unor emoticoane, fiindca asa cum oamenii nu pot fi perfecti, nici ele nu ar putea fi , cum spuneam, ele sunt ,,ajutoarele" noastre pe aici....
Magda, emoticoanele la care faci tu referire chiar nu le folosesc.Nu ca imi displac, insa le ignor.
Cele care-mi plac mie, ar fi urmatoarele:
B-)- un fel de ..am zis-o , hai sa-ti vad reactia acum.( sigur , e doar propria-mi interpretare);
:O-acesta, fiindca pot sa arat cat pot fi de uimita;
:slap:
:">acesta, fiindca sunt un om care rosesc inca, desi am trecut demult de perioada in care se roseste de obicei...hmm;
:bow:acesta, fiindca mi se pare de o maxima gratie si eleganta;
:hm:acesta, mi se pare haios si pot exprima faptul ca ceva m-a pus serios pe ganduri;
:kissing: kiss-ul, fiindca mi se pare ca uneori asa imi pot exprima afectiunea, felul de afectiune pe care o am pentru prietenii de aici;
:luck: acesta e felul in care poti ura cuiva sa aiba o reusita..de multe ori reusita aceea tine doar de noroc;
:vishenka: uneori ofer si flori, e un gest foarte frumos si chiar niste floricele virtuale pot aduce bucurie;
sa nu uit de acesta :offtopic: ( pe care uneori daca nu-l folosim, riscam sa ne fie sters mesajul..e un bun prieten) ;)
in fine, cel care imi displace totalmente e acesta: :weg:fiindca exprima multa rautate , are ceva malefic....
:slap: acesta, atunci cand vreau sa arat ca ..ma joc... si acesta....din acelasi motiv.:magic:

:bow:
Imi place tema :thumbup:
Ador emoticoanele :ok::duh:
Cele care imi plac....oh,:rolleyes: greu de ales :hm:
Cand sunt suparata de la :( :sorry: ...:rtfm: :spam: :belay::foottap: ...la:closedtopic: :((#-oX-(:hammer: :fight: :angry::training:
Dar...daca e sa fiu vesela:)..sau :)):happy::clapping::whistle::kissing:
Uneori :pleasantry: :fight: :bully: :strambatura: :magic: :yeah: :bully: :tomato:

Mi-a facut placere sa scriu aici ;):kissing::luck::bow:

:love::vishenka:
Si mie imi place topicul :)
Tocmai am folosit emoticonul care ma defineste, dupa a mea parere. Imi este greu sa scriu mesaje fara sa le folosesc, pentru de multe ori tin loc de propozitii intregi. De exemplu, asta: :stunned:, e supremul, dar nu l-am folosit decat in context amuzant, desi uneori am fost tentata sa-l ''bag'' si pe topicuri (mult prea) serioase.
Un altul imi place doar pe jumatate, daca pot sa spun asa: :(( E foarte sugestiva expresia, dar as scoate partea cu batista, e (scuzati) scarboasa.
Este unul pe care l-as pune daca as avea curaj, dar n-am, ca mesaj in unele topicuri :training: , asa, ca incurajare a combatantilor :)
:hugall: este cel mai cald si prietenos dintre toate
:"> e putin pervers, pentru ca il poti folosi ca te scuzi pentru ceva ce ai facut intentionat si preopinentul nu poate sa :magic: pentru ca ar parea pe langa tine un monstru agresiv.
:console: este iarasi unul reusit, insa nu-l prea poti folosi decat in discutiile cu prietenii, nu-mi pot imagina un consultant mangaind pe cap un user care povesteste prin ce trece la divort
:rtfm: e pacalicios, te cearta dar nu te bate, imi place :yes:
In schimb detest mesajele care au siruri de emoticoane, cateodata acelasi repetat de mult prea multe ori, prin care cel ce le foloseste vrea sa arate cat este de furios sau distrus, sau mai rau, le amesteca insirand cate 3-4 de acelasi fel urmate de alte 3-4, alte 3-4... si uite ce emoticoane le-as pune eu imediat, in acelasi stil (inmultiti-i cu 3 pe fiecare): :hammer: :fight: :closedtopic:

Inchei astfel:
Doamnelor,
:coffee:
si
:wave:
si
:hugall:
ContSters196669, utilizator