Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CORECTII CONTABILE
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CORECTII CONTABILE

Buna ziua!!!!

Am descoperit o mare greseala si nu stiu cum sa o scot la capat. Am constatat ca s-a descarcat gresit contul de marfa incepand cu aprilie 2010. S-au denaturat toate sumele conturilor 378 si 607. Problema cea mai mare este ca se modifica impozitul pe profit.

Mai exact astfel se modifica:

TRIM II 2010

- impozit calculat 1703( minim 1075), platit 1703
- impozit corect de plata: 1567 (dupa refacerea calculelor)

TRIM III 2010
-impozit calculat 992 (minim 1075) platit 1075
-impozit corect 1023 (dupa refacere calcule)

In urma declaratiei 101 depuse pentru primele trei trimestre rezulta un impozit de recuperat in suma de 83 de ron. Corect ar fi fost sa am de recuperat 52 ron. Declaratia 101 pentru trimestrul IV inca nu am depus-o. Intrebarea mea este cum pot corecta aceste greseli si daca trebuie sa depun pentru fiecare trim decl rectificativa 100 sau este de ajuns doar sa depun rectificativa la decl 101 pentru perioada 01.01.2010 –30.09.2010?

Multumesc frumos si sper sa ma ajutati!!

cu o situatie asemanatoare m-am confruntat si eu iar raspunsul de la ANAF (si am actionat in consecinta) a fost ca sa fac rectificative la fiecare in parte (100 si 101) dar in cazul meu era cazul de impozit ce trebuia declarat in plus..deci vroiau sa aiba si la ce sa aplice penalitati
Daca vorbiti de conturile 378 si 607 (nu si de 371) inseamna ca denaturarea provine din calculul coeficientului. Refaceti calculul corect la luna decembrie pentru 4428 si 378, apoi calculati corect descarcarea de gestiune la stoc.
Diferentele in discutie sunt nesemnificative pentru a se pune in discutie atat recalcularea pe lunile anterioare, cat si depunerea de declaratii rectificative, mai putin ultimul trimestru (unde cifrele din contabilitate trebuie sa se verifice cu cele din D101(trim.4).
Spre linistea dv. : nici inspectorii fiscului daca ar veni nu s-ar apuca sa faca recalculari pentru aceste diferente.
Diferente exista doar in conturile 378 si 607, nu si in 4428 (acesta a fost calculat corect). Ce ma sfatutiti? Sa refac calculul corect doar la 378?
Apar doua aspecte:1.daca ati predat sau nu bilantul.Daca nu ,faceti corectiile la decembrie conform indicatiilor date de colegul florinsavu .Daca da, va trebui sa le faceti pe ian 2011, pe seama contului 117 sau pe seama contului 607( daca influentele raportat la rulaj /luna sunt nesemnificative)
2. Nu ati spus si ce val. de impozit minim erati obligata la plata.Daca sunteti sub minimul datorat , ca plata nu aveti ce regulariza.
Bilantul nu l-am depus inca si nici declaratia 101 pe trimestrul IV. Dupa ce am refacut toate calculele a rezultat ca s-a platit in plus 188 de ron. Impozitul minim de plata era de 1075 ron pe trimestru.