avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenitoare in urma unui deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenitoare in urma unui deces

In urma unui deces sunt singura mostenitoare a unui imobil care include si un spatiu comercial. Contractul de inchiriere este pe o perioada de 7 ani si a fost facut intre chirias si difuncta, in prezent mai avand 3 ani, se poate reinoi sau restabili clauzele deoarece clauzele ma dezavantajeaza?
va multumesc
Cel mai recent răspuns: Anamaria Mihai , Avocat 23:33, 12 Aprilie 2011
Clauzele contractului se pot modifica prin acordul partilor.
Sau...daca considerati ca acel chirias a incalcat vreo clauza contractuala, puteti incerca rezilierea lui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire spatiu inchiriat max123 max123 Buna seara Ma aflu in urmatoarea situatie si sper sa ma ajutati cu un sfat. Eu si mama mea am mostenit in noiembrie 2010 un spatiu comercial in urma ... (vezi toată discuția)
Clauze abuzive in contractele de inchiriere nane406 nane406 Buna ziua, Am inchiriat acum 5 ani un spatiu intr-un mall. Peste 80% din chiriasi au plecat, altii au venit dar spatiile nu s-au reumplut si mall-ul a cazut ... (vezi toată discuția)
Contract de închiriere spatiu comercial dana211 dana211 Ce se întâmplă cu chiriașii unui spațiu commercial în situația în care propietarul a decedat și moștenitorii se află în litigiu ... (vezi toată discuția)