Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale norma de venit PFA
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

norma de venit PFA

Mai exista diferentiere functie de coduri caen pentru impozitarea la norma de venit la PFA?
Da.
stiti cumva unde pot gasi lista activitatilor acceptate pt norma pe venit?
Nomenclatorul activitatilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care isi desfasoara activitatea individual

B

1. Broderie
2. Boiangerie

C

3. Carausie cu mijloace de transport cu tractiune animala
4. Ceaprazarie si/sau sepcarie
5. Comert cu plante medicinale, seminte de legume, fructe si flori
6. Comert cu produse agricole si alimentare
7. Comert cu obiecte de uz casnic si unelte gospodaresti
8. Comert cu imbracaminte si incaltaminte noua si uzata
9. Comert cu ambalaje din sticla
10. Comert cu casete audio-video, CD, DVD
11. Comert cu animale si pasari vii
12. Comert cu lana, piei crude
13. Comert cu pesti exotici si accesorii de acvaristica, inclusiv hrana specifica
14. Confectionare si comercializare de incaltaminte
15. Confectionare, comercializare si/sau reparare de obiecte din lemn, fire textile, material textil, deseuri textile, piele, plastic, ceramica, aluminiu, cupru, sarma, cauciuc, sticla, fibra de sticla
16. Confectionare de flori artificiale si aranjamente florale din flori artificiale
17. Confectionare si/sau reparatii de obiecte de uz casnic si gospodaresc
18. Confectionare si/sau comercializare de obiecte din hartie, papura, nuiele, trestie, paie, iasca, foi de porumb, ceara, os, sfoara, pluta, stuf
19. Confectionare si/sau comercializare de garnituri pentru etansare
20. Confectionare si/sau comercializare de obiecte metalice si de mecanica fina
21. Confectionare si/sau comercializare de obiecte din beton, marmura, piatra, ipsos, argila si din alte materiale de constructii
22. Confectionare si/sau comercializare de hamuri si harnasamente
23. Confectionare si/sau reparare de obiecte din blana si cojocarie
24. Confectionare si/sau reparare de bijuterii din metale si pietre pretioase
25. Confectionare si/sau comercializare de gablonturi, martisoare si felicitari
26. Confectionare si/sau comercializare de palarii
27. Confectionare si/sau comercializare de rame, incadrari tablouri si oglinzi
28. Confectionare si/sau reparatii de articole de marochinarie si de voiaj de orice fel
29. Confectionare, acordari si/sau reparatii de instrumente muzicale
30. Confectionare si/sau comercializare de maturi si perii
31. Confectionare si/sau comercializare de unelte de pescuit
32. Confectionare, comercializare si/sau reparatii ambarcatiuni
33. Copiere de acte
34. Corsetarie
35. Comercializarea cainilor si pisicilor de rasa, pasarilor ornamentale, broastelor testoase, a animalelor pentru blana si a altor animale de companie, inclusiv hrana specifica acestora
36. Comercializare de flori naturale si aranjamente florale din flori naturale
37. Croitorie
38. Cositorie

D

39. Dactilografiere si stenografiere
40. Daracit
41. Decoratorie in piele
42. Dezmembrari de autovehicule si comercializare de piese auto uzate
43. Dogarie
44. Dresura de animale
45. Dulgherie

E

46. Extractia si comercializarea pietrei, pietrisului, nisipului, argilei

F

47. Fantanarie
48. Fierarie-potcovarie
49. Fotografiere, fotocopiere si fotoceramica

G

50. Geamgiu

I

51. Instalare, montare, reparare, inchiriere de aparate de masura si control
52. Inchiriere de cort si/sau vesela
53. Inchiriere de rochii de gala, de mireasa si pentru diferite ocazii
54. Inchiriere de material sportiv
55. Inchirieri casete audio-video, CD, DVD
56. Inchirieri de camere in scop turistic
57. Inchirieri de terenuri pentru amplasare de corturi, rulote si altele
58. Inchirieri de biciclete, motoscutere, mijloace de transport auto si pe apa, parapante, ski-jet-uri
59. Intretinere si reparare autovehicule si utilaje agricole
60. Intermedieri in tursim

L

61. Lacatusarie
62. Legare de carti
63. Lucrari de excavare

O

64. Organizare de cursuri sportive, de activitati de intretinere si infrumusetare fizica
65. Organizare de activitati distractive in discoteci, distractii populare si zodiac cu papagal

P

66. Panificatie, patiserie, gogoserie, covrigarie, cofetarie
67. Pictare de tablouri, firme si alte materiale in scop de reclama
68. Pirogravare
69. Plapumarie
70. Prelucrare de piei
71. Prepararea carbunelui din lemn
72. Producere si/sau comercializare de var
73. Producere si/sau comercializare de barne, grinzi, suporti pentru constructii
74. Producere si/sau comercializare de caramizi din argila arsa, caramida nearsa, valatuci
75. Producere si/sau reparare de cazane si caldari
76. Producere si/sau comercializare de articole de feronerie
77. Producere si/sau comercializare de floricele de porumb, castane prajite, porumb fiert, seminte prajite de floarea-soarelui si dovleac, dovleac copt, vata de zahar, bors
78. Producere si/sau comercializare de inghetata, gemuri, marmelade, jeleuri si conservare a fructelor prin uscare
79. Producere si/sau comercializare de paste fainoase: macaroane, spaghete, taitei
80. Producere si/sau comercializare de obiecte de artizanat
81. Producere si/sau comercializare de franghii, sfori si snururi, din fibre sau fasii textile
82. Producere si/sau comercializare de scaune, banchete, fotolii, canapele, mese, dulapuri
83. Productie, comercializare si reparare jocuri si jucarii
84. Producere si/sau comercializare de coloranti, esente alimentare, condimente, mirodenii si boia de ardei
85. Paza si ingrijirea animalelor, inclusiv in stani sau cirezi
86. Pescuit si comercializare de peste

R

87. Reconditionare piese auto
88. Reconditionare mobila
89. Remaiere ciorapi
90. Reparare brichete, montat supapa si umplere cu gaz
91. Reparare ceasuri, stilouri, umbrele, ochelari
92. Reparare aparate foto, radio, TV, calculatoare, telefoane, obiecte de uz casnic
93. Reparare masini de scris, cantare
94. Reparare si intretinere moto, velo
95. Reparare si reconditionare incaltaminte
96. Reparare si/sau intretinere ascensoare de persoane si de marfuri
97. Rotarie si/sau executare de caroserii din lemn
98. Recoltare si comercializare de stuf
99. Restaurare de manuscrisuri si tablouri

S

100. Servicii de batut porumb cu masina
101. Servicii de afumare carne si slanina
102. Servicii de cantarire
103. Servicii de sonorizare muzicala
104. Servicii de informatica
105. Servicii de formatare si incarcare baterii auto, acumulatori si pile electrice
106. Servicii executate de proprietarii de cazane pentru fabricat rachiuri naturale
107. Servicii frigotehnice si de electricitate
108. Servicii de strungarie, frezare, alezare
109. Servicii de incarcat stingatoare
110. Servicii executate pentru instalatii de apa, gaz, incalzire termica, canal, electricitate, izolatii la constructii
111. Servicii de inregistrare audio sau video
112. Servicii de incarcat sifoane
113. Servicii de incubare oua
114. Servicii de reproductie si selectie in cresterea animalelor
115. Servicii de menaj casnic
116. Servicii executate de ipsosari
117. Servicii executate pentru decorari interioare sau vitrine
118. Servicii executate de lustragii
119. Servicii executate de maseuri, terapeuti
120. Servicii executate de tehnicieni veterinari
121. Servicii executate de lustruitori de mobila
122. Servicii de frizerie, coafura, cosmetica, manichiura, pedichiura, masaj
123. Servicii executate de macelari
124. Servicii de morarit si urluit
125. Servicii executate de mozaicari, faiantari, parchetari, zidari, zugravi
126. Servicii de pardosire si placare a peretilor
127. Servicii de intretinere si curatare a cladirilor
128. Servicii executate pentru invelirea constructiilor cu tabla, tigla, sita etc.
129. Servicii de dezinfectie, dezinsectie si deratizare
130. Servicii executate de muzicanti
131. Servicii executate de meditatori
132. Servicii executate de organizatori de expozitii si spectacole
133. Servicii de plisat, gofrat, ajurat, stopari
134. Servicii executate cu pive
135. Servicii de presare metale la rece, bobinare
136. Servicii executate de uleinite
137. Servicii executate de bucatari
138. Servicii de pompe funebre
139. Servicii executate de instructorii auto
140. Servicii executate in agricultura, manual sau cu mijloace mecanice
141. Servicii executate de rectificatori, sculeri-matriteri, sudori, machetisti, fierari-betonisti, tinichigii
142. Servicii executate de sobari, cosari
143. Servicii executate de teracotari
144. Servicii executate de topografi
145. Servicii executate de vornici
146. Servicii de spalatorie si curatatorie chimica
147. Servicii de spalatorie auto
148. Servicii de tinichigerie, vopsitorie, electricitate auto
149. Servicii de vanzare de ziare, reviste si carti
150. Servicii de supraveghere si ingrijire pentru copii sau alte persoane aflate la nevoie

T

151. Taiat lemne cu ferastrau portabil sau circular
152. Taiere si slefuire piatra
153. Tapitare
154. Tesut covoare, presuri
155. Tescuire
156. Tamplarie
157. Tinichigerie
158. Tocilarie
159. Toarcere
160. Taximetrie auto pentru marfuri si persoane, mai putin cea efectuata in regim de maxi-taxi
161. Transport cu barca

V

162. Vulcanizare
163. Vopsire si emailare
Asta e nomenclatorul vechi. Ma interesa daca exista unul nou.
De exemplu pentru care dintre activitatile de la 620 si 631 se aplica norma pe venit?
laura.s a scris:

Asta e nomenclatorul vechi. Ma interesa daca exista unul nou.
De exemplu pentru care dintre activitatile de la 620 si 631 se aplica norma pe venit?

In afara de Ordinul ministrului finanţelor publice Nr. 1847 din 22.12.2003 privind stabilirea Nomenclatorului activităţilor independente pentru care venitul net se poate determina pe baza normelor anuale de venit, pentru contribuabilii care îşi desfăşoară activitatea individual potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal Publicat în Monitorul Oficial nr. 13 din 8 ianuarie 20, nu mai exista alt nomenclator.