Forum Discuţii juridice Executare silită proprire salar
Discuție deschisă în Executare silită

proprire salar

Buna ziua.Un executor a infiintat o proprire pe salariul meu in cuantun de 1/3 din salariu. Totodata a trimis o adresa de blocare a contului bancar in care mi se vireaza salariul, drept pentru care banca mi-a blocat cardul. Mentionez ca firma angajatoare a dat curs propririi si mi-a oprit 1/3 din netul pe care trebuia sa-l incasez si diferenta mi-a virat-o pe card, suma pe care eu nu o pot retrage.Intrebarea mea este daca executorul a actionat corect trimitind adresa de proprire atat firmei angajatoare cat si bancii. Daca a gresit executorul ce pot face?.
In speranta ca voi primi un raspuns cat mai urgent, va multumesc anticipat!
puteti face contestatie la executare in 15 zile de la data cand vi s-au retinut banii, insa este problematic aspectul expus de dvs;
lucrurile se interpreteaza si in sensul ca acel cont este unul curent, in care va pot fi virati bani si de alte persoane, cu alt titlu decat salariu;
executorul are dreptul sa faca adrese de poprire si la banci...
in urma unor discutii cu executorul acesta mi-a spus sa-i trrimit prin fax un extras de cont si o copie dupaactul prin care s-a facut proprirea de catre angajator si dupa ce primeste aceste acte, trimite catre banca o adresa de deblocare a contului. Dar, a trecut o saptamana si contul e tot blocat. Ce sa mai inteleg? In aceste discutii cu executorul , acesta mi-a mai spus ca de fapt banca e vinovata si sa dau in judecata banca. Se joaca acest executor cu nervii mei? Cine are dreptate?
el nu are nicio vina. In conturi pot intra si alti bani decat salariul. Poprirea la angajator e ok. La fel si cea pe conturi. Ideea e ca trebuie sa va ia doar 1/3. Deja fiind opriti direct de angajator, banii din banca ar trebui sa fie ai dvs.
Luati o adresa de la angajator ca s-a retinut deja 1/3 si s-au virat, prin urmare banii din banca nu sunt supusi popririi cf legii.
Cu aceasta adresa mergeti la banca si sunt obligati sa va dea banii.
Banca stie de unde sunt banii intrati in cont!...se poate vedea pe extrasul de cont.
Contestatia unde se face?
Era mai ok daca se face retinerea a 1/3 din venitul realizat de catre banca...asa se evita situatia neplacuta (si era considerat venit orice suma intra in cont).

elena_2003, utilizator
Nu ai de ce sa faci contestatie. Faci o adresa la banca, foarte clara, in care le arati ca atat este venitul tau, cf legii poti popri doar 1/3, suma care se vireaza deja de catre angajator ( cf adeverintei de la angajator care atesta acest lucru), prin urmare restul sumei nu poate fi poprita.