Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... RASPUNDERE JURIDICA
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

RASPUNDERE JURIDICA

Subsemnatul am un fiu (in varsta de peste 30 ani) care este plecat la munca in strainatate. Inainte de a pleca din tara acesta a contractat un imprumut de bani de cateva mii de euro la o banca din Romania numai in baza buletinului de identitate. Precizez ca tot inainte de plecarea din tara nu a locuit impreuna cu mine ci a detinut locuinta proprie dar nu a avut mutatie pe buletin la acea adresa. As vrea sa stiu ce raspundere juridica are subsemnatul fata de datoriile acestuia la banca ? ...in conditiile in care nu cunosc decat tara in care este plecat ?
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
Stimate domn,
dat fiind faptul ca fiul dvs este major, nu este antrenata raspunderea dvs contractuala pentru faptele comise de fiu.Nu ar avea sens sa intram in amanunte.
retineti:aveti linistea necesara juridica; nu ve-ti raspunde pentru antrenarea anumitor aspecte de ordin pecuniar antamate de fiul dvs.Desigur, ar fi indicat ca fiul dvs sa incerce sa isi rezolve problemele.Cu alte cuvinte, puteti sa va bucurati de liniste(atat cat ofera acest guvern) si pace cat mai multi ani.
va urez multa sanatate.
av zagrean