Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Problema plata catre furnizor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Problema plata catre furnizor

Buna seara.
Am si eu o mica problema. De fapt este problema fratelui meu dar, inainte de a vorbi cu un avocat, i-am spus despre acest forum si a fost de acord sa postez aici pentru a obtine mai multe pareri.
Fratele meu este administrator la o asociatie de proprietari. Cei de acolo (comitetul) au luat hotararea de a achizitiona cutii postale. S-a ajuns la o intelegere amiabila cu o PFA (deci fara contract sau alta forma de intelegere scrisa) de a realiza aceste cutii. Singurul care a luat legatura cu aceasta PFA a fost doar presedintele asociatiei (PFA era din alt oras), pe principiul "lasa ca stiu eu pe cineva care ni le face ieftin". S-a ajuns la intelegerea ca plata sa se faca in 3 rate, in numerar. La primele plati presedintele asociatiei venea cu factura iar fratele meu ii inmana acetuia banii si bineteles taia chitanta pentru banii dati, fara a face insa un proces verbal de dare/primire. Nu au fost probleme, banii au ajuns la PFA respectiva. La ultima plata insa, presedintele a luat banii dar acestia nu au mai ajuns la PFA. In urma cu cateva zile asociatia a primit o instiintare ca este data in judecata pentru plata ultimei rate + respective penalitati + alte cheltuieli. Fratele meu uitandu-se mai bine pe ultima factura a observat ca nu este semnatura presedintelui (era o alta semnatura) si nici stampila PFA. Presedintele a plecat de la asociatie in strainatate si nu mai este de gasit.

Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti cum sa procedeze fratele meu. Eu garantez ca nu a facut nimic deoarece are familie, are copii si nu a avut niciodata nicio problema cu asociatia. Este vorba de o suma mare de bani pe care nu poate sa o acopere. Stie ca si el a gresit dar a avut incredere in acel presedinte iar acesta a abuzat de increderea lui.

Va multumesc.
daca nu are un act doveditor precum a dat banii presedintelui e bun de plata
poate dovedi cu ceva banii platiti?....
Nu, nu poate. Tocmai asta este problema. Eu ma gandeam daca poate sa se lege de faptul ca nu este semnatura presedintelui pe ultima factura, nici stampila PFA si ca nu s-a facut niciun contract. Multumesc.
Intelegeri verbale materializate prin utilizare de fonduri financiare apartinand proprietarilor,pentru care nu exista documente justificative legale,implica responsabilitatea persoanelor care au participat la concretizarea utilizarii sumelor financiare
Aspectul ca si presedintele de asociatie a dat bir cu fugitii,fara a lamuri situatia,
conduce catre o posibila recunoastere a incalcarii prevederilor care guverneaza activitatea in cadrul asociatiilor de proprietari
goe_07 a scris:

Intelegeri verbale materializate prin utilizare de fonduri financiare apartinand proprietarilor,pentru care nu exista documente justificative legale,implica responsabilitatea persoanelor care au participat la concretizarea utilizarii sumelor financiare
Aspectul ca si presedintele de asociatie a dat bir cu fugitii,fara a lamuri situatia,
conduce catre o posibila recunoastere a incalcarii prevederilor care guverneaza activitatea in cadrul asociatiilor de proprietari

Sa inteleg ca fratele meu este bun de plata deoarece s-ar putea considera ca si el a luat parte (chiar daca nu este vinovat) la "afacerea" presedintelui?
Eu ma gandeam ca de vreme ce nu exista un contract in care sa fie stipulata suma de plata + o factura fara stampila PFA si semnatura presedintelui ar fi de ajuns ca acesta (sau cu o intelegere cu PFA) sa fie o solutie ca fratele meu sa nu mai plateasca acei bani, chiar daca este vina lui ca nu a facut acel proces verbal. Multumesc.
Ati precizat ca fratele dvs este administrator de asociatie
Conform normelor in vigoare administratorul este anagajatul asociatiei de proprietari si detine obligatia sa desfasoare activitati in cadru legal,respectiv sa detina documentatia care sa demonstreze legalitatea operatiei financiar contabile
Precizati ca fratele dvs,pe baza de "intelegere amiabila cu PFA-deci fara contract sau alta forma scrisa ",au fost realizate 3 plati distincte-in numerar.
Sumele financiare scoase din contabilitatea asociatiei de proprietari,la primele 2 plati au fost justificate cu 2 facturi.
A treia suma financiara nu detine nejustificare...precizati dvs ca "suma nu a mai ajuns la PFA "
Totodata precizati ca asociatia a primit instiintare ca este data in judecata pentru plata ultimei rate
Initial ati mentionat inexistenta contract sau alta forma scrisa
Ulterior reveniti cu precizarea ca facturile introduse in contabilitatea asociatiei de proprietari drept baza legala pentru justificarea primelor 2 rate,nu detin nici semnatura presedintelui de asociatie nici stampila PFA
Situatia dupa cum ati prezentat-o il avantajeaza in instanta pe fratele dvs pentru ca
1-nu exista contract legal incheiat intre PFA si asociatia de proprietari
2-nu exista facturi semnate de presedintele asociatiei de proprietari
3-nu exista facturi stampilate de PFA,respectiv PFA nu poate face dovada in instanta ca detine contract de executare cutii postale,nu exista deviz,etc care eventual sa contina clauza obligarii platii unor sume financiare in schimbul punerii la dispozitie de n cutii postale
Dupa aspectele mentionate ,respectiv inexistenta contract de executie cutii postale,PFA nu poate sustine si nu poate proba ca suma solicitata este certa,lichida si exigibila.
In cadrul asociatiei de proprietari fratele dvs ca si administrator,impreuna cu cenzorul cat si membrii comitetului executiv, se fac vinovati pentru utilizarea sumelor aferente celor 3 rate ,pentru care nu exista documente justificative legale ,dupa cum obliga L nr 82/1991
Art 36 din L nr 230/2007 Administratorul ,persoana fizica sau juridica ,are in principal urmatoarele atributii
a)prestarea serviciilor in mod profesional
b)gestionarea bunurilor materiale si a fondurilor banesti

Art 37
Pentru lucrarile privind proprietatea comuna ,administratorul,tinand sema de pret,durata de executie si calitate,supune spre analiza ,selectie de oferte si aprobare comitetului executiv al asociatiei de proprietari,ofertele operetorilor economici care satisfac cerintele,in vederea executarii lucrarilor,conform legislatiei in vigoare

Este o situatie delicata in care ,fratele dvs ca si administrator raspunde pentru cele 3 rate financiare platite ,pentru care nu exista justificare legala in evidenta
asociatiei de proprietari
Se impune ca fratele dvs sa solicite implicarea comitetului executiv al asociatiei de proprietari ,sa analizeze cu responsabilitate documentele ,functie de care sa hotarasca o data- strategia de aparare in instanta si a doua oara -recuperarea prejudiciului financiar pe care il apreciati "o suma mare de bani pe care nu poate sa o acopere "
goe_07, utilizator