Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Salar minim 2011 pe economie ptr cei cu studii ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Salar minim 2011 pe economie ptr cei cu studii superioare

Buna ziua.Va rog sa imi precizati care este salariul minim pe economie ptr cei cu studii superioare.Am inteles ca din 2011 sunt o serie de modificari in acest sens
Pentru sectorul privat, se poate stabili un salariul minim pentru persoanele incadrate pe posturi ce necesita studii superioare numai daca va raportati la CCM la nivel de ramura de activitate unde pot fi gasiti coeficientii de ierarhizare.

De la 01.01.2011 nu mai avem CCMN.
Atunci se raporteaza la nivelului contractului colectiv de munca la nivel national?In aceste conditii care este nivelul salariului?Multumesc.
In prezent, nu avem reglementat decat salariul minim brut pe economie ... numai avem contract colectiv de munca la nivel national incepand cu 01.01.2011.

Exista CCM la nivel de ramuri de activitate care reglementeaza coeficienti de ierarhizare ... in functie de obiectul de activitate al angajatorului va puteti raporta la un astfel de CCM.
Am inteles.Atunci care este salariul minim brut pe economie ptr cei cu studii superioare?Domeniul de activitate este turism.
Contractul colectiv de muncă încheiat la nivelul ramurii Turism pe anii 2009-2010 si care este in vigoare in prezent, nefiind denuntat, stipuleaza (art.38) ca pentru personalul încadrat în functii pentru care conditia de pregatire este cea de studii superioare , coeficientul de ierarhizare este de 2,1.

Salariul minim in entitatile juridice din turism va fi cu cel putin 10% mai mare decat salariul minim pe economie pentru contractele individuale de munca incheiate pana la data semnarii prezentului contract.