Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA cum inregistrez tva-ul
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

cum inregistrez tva-ul

buna ziua!
In octombrie 2010 am depasit plafonul pentru a ne inregistra la platitori de TVA. In lunile decembrie 2010 si ianuarie 2011 am taiat facturi fara tva cei de la finante mi-au sp ca aceste luni trebuie sa le trec la regularizari in decontul de TVA. Am adaugat TVA 24% la facturile emise de noi si scazandu-le pe cele de la furnizori imi iese un TVa de plata de aprox 4000 lei. In feb si martie iese TVA de plata 1500 lei, problema este cum inregistrez eu tva-ul din dec +ian ca sa-l pot plati ?
Va multumesc!
treceti la regularizari de taxa colectata, rd. 15, tva aferenta lunilor dec 2010 si ian. 2011.
treceti la regularizari de taxa dedusa. rd. 28, tva aferenta achizitiilor din dec 2010 si ian 2011
puteti trece la rd. 29 ajustarile efectuate in favoarea dvs. privind stocul de marfa existent la 30 nov 2010 si ajustarile bunurilor de capital.
cum fac sa ajustez marfa si stocul imi puteti da un exemplu va rog nu am mai patit lucrul acesta si mi-e tare frica sa nu fac vreo boacana.
Am marfa ff putina in stoc si un laptop cumparat anul trecut in val cu tva de 2450 lei.La 01.02.2011 val ramasa neamortizata este de 1973.59 lei. dati-mi va rog un exemplu.
spuneti-mi care este valoarea tva achitata catre furnizor in cazul laptopului, cu 19% sau 24%?
care este soldul lui 371 si 378 la 30.11.2010?
1. laptopul a fost achizitionat cu 19% pe 31.05.2010 val cu tva 2450 lei;
2. contul lui 371 este 167,88 lei la 30.11.2010.
3. Eu la declaratia din martie am luat in calcul doar facturile, cum inregistrez acum acest tva de la marfuri si stoc, pot sa le trec in decl 300 din iunie?
Offfffffff tare complicat mai este va rog ajutati-ma
4. iar tva-ul de plata l-am inregistrat 4428=4423 , cel din dec + ian, este corect?
Va multumesc mult
valoare achizitie laptop = 2.450 lei
valoare fara tva = 2.450/1.19 = 2.058,82
tva 19% = 391,18
dupa calculele mele ati ales o durata de functionare de 3 ani = 36 luni
391,18 / 36 = 10,87 lei
intrucat nu ati inregistrat notele contabile la momentul depasirii plafonului, ajustarea tva o veti inregistra conform calculelor la 30.04.2011, deoarece se va modifica si valoarea amortizarii, tva devenind o taxa recuperabila si nu va mai intra in costul mijlocului fix
asadar, la 30 aprilie 2011 au mai ramas 25 de luni din perioada de ajustare (amortizare), respectiv mai 2011 - mai 2013
tva de ajustat in favoarea dvs = 25 x 10,87 = 272 lei
amortizare calculata pana la 30 aprilie, inclusiv = 749 lei
va propun urmatoarele inregistrari contabile
281=214 749 lei
4426 = 214 272 lei

in legatura cu stocul de marfa, ati facut inventarul la 31.01.2011, inainte de a primi codul de tva?
ce inregistrari contabile ati facut la acel moment?
nu ati descarcat gestiunea?

e foarte greu fara sa am actele in fata.
daca nu va descurcati, mergeti la un expert contabil sau la un contabil cu experienta mai mare care este in stare sa va descalceasca problema.

o seara buna!