Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA inregistrare platitor de tva
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

inregistrare platitor de tva

Am o firma neplatitoare de tva care in noiemebrie 2011 a depasit 35.000 eur Din decembrie 2011 devine platitoare de tva prin depasirea plafonului de 35000euro*3,3817(cursul din data aderarii Romaniei la UE) insa am constatat acest lucru abia spre sf lui febr cand a trebuit sa depun 392.

Am fost la AF cu 010 sa ma inregistrez insa mi s-a solicitat sa duc balanta la noiembrie si decembrie +010 (cu amenda) ca sa mi se elibereze cerificatul de platitor .
Problema mea e :
-.cum contabilizez facturile din decembrie 2011 si pana in martie 2012 , deduc tva atat la achizitii si colectez tva la bonurile de casa pe toata perioada asta pana mi se elibereaza certificatul ( probabil aprilie 2012 )?
-la stocul de marfa de la 30.11.2011 deduc tva deductibil si neexigibil?(eventual poate imi sugerati si inreg contabile)
Multumesc

Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
daca ati depasit plafonul in noiembrie, ati devenit platitor de tva incepand cu data de 1 ian 2012.

pana cand veti primi codul de tva, veti continua sa emiteti bonuri fara tva, urmand ca in primul decont depus dupa inregistrare sa inscrieti si tva ce ar fi trebuit colectatata incepand cu 1 ian la rd. de regularizari.

in ceea ce priveste deducerea:
Persoanele impozabile care nu au solicitat înregistrarea în scopuri de TVA în termenul prevăzut de lege, indiferent dacă au făcut sau nu obiectul inspecţiei fiscale, au dreptul să ajusteze în primul decont depus după înregistrare sau, după caz, într-un decont ulterior, în condiţiile prevăzute la art. 145 - 149 din Codul fiscal:
a) taxa deductibilă aferentă bunurilor aflate în stoc şi serviciilor neutilizate la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege;
b) taxa deductibilă aferentă activelor corporale fixe, inclusiv celor aflate în curs de execuţie, aflate în proprietatea sa la data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege, cu condiţia, în cazul bunurilor de capital, ca perioada de ajustare a deducerii, prevăzută la art. 149 alin. (2) din Codul fiscal, să nu fi expirat. În cazul activelor corporale fixe, altele decât bunurile de capital, se ajustează taxa aferentă valorii rămase neamortizate la data respectivă. În cazul bunurilor de capital se aplică prevederile art. 149 din Codul fiscal;
c) taxa deductibilă aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii efectuate în perioada cuprinsă între data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat în termenul prevăzut de lege înregistrarea şi data la care a fost înregistrată, inclusiv taxa deductibilă aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art.134^2 alin. (2) lit. a) şi b) din Codul fiscal înainte de data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege şi al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc în perioada cuprinsă între data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat în termenul prevăzut de lege înregistrarea şi data la care a fost înregistrată;
d) taxa deductibilă aferentă achiziţiilor de bunuri şi servicii care urmează a fi obţinute, respectiv pentru care exigibilitatea de taxă a intervenit conform art. 134^2 alin. (2) lit. a) şi b) din Codul fiscal înainte de data la care persoana respectivă ar fi fost înregistrată în scopuri de taxă dacă ar fi solicitat înregistrarea în termenul prevăzut de lege şi al căror fapt generator de taxă, respectiv livrarea/prestarea, are loc după înregistrarea persoanei impozabile în scopuri de taxă.

inregistrarile contabile le faceti in momentul in care primiti codul de tva, avand in vedere stocul de la finalul lunii anterioare si tinand cont de prevederile legale susmentionate.

articole contabile
371 = 401 in rosu (valoare tva deductibila)
4426 = 401 in negru (valoare tva deductibila)

371 = % 4428 in negru , 378 in rosu

xerxes, utilizator
Multumesc pentru raspunsurile punctuale !
Pentru a ma asigura ca am inteles corect ceea ce am de facut deci :

1. chiar daca in decembrie tb sa depun in 10 zile declaratia 010 pentru a fi luata in evidenta ,contabilitatea o tin la fel ca si atunci cand nu eram platitoare de tva pana in momentul in care primesc codul de tva?!

2.fiind cu cifra de afaceri pana-n 100.000 eur decontul de tva il depun trimestrial , deci daca primesc codul de tva in aprilie , depun primul decont in aprilie sau in iulie (si daca in iulie tva-urile atat din ajustare cat si din achizitii si livrari pana-n aprilie) le trec pe regularizari?!

3.Inregistrarile contabile aferente ajustarii le fac la luna anterioara primirii codului (respectiv in aprilie 2012 la stocul din martie 2012 ?
1. da
2. daca primiti codul in aprilie, primul decont va fi in iulie cu toate regularizarile de rigoare
3. da. iar in decont suma tva deductibila va fi un pic mai mare decat ceea ce rezulta din stocul la 31.03.2012 intrucat aveti si tva deductibila din perioada anterioara pentru marfa rulata.