avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA monografie ajustare TVA stocuri si mij fixe
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

monografie ajustare TVA stocuri si mij fixe

Buna seara,
Pentru un SRL platitor de TVA pana la 31.01.2011, care trece la neplatitor din 01.02.2011, care sunt inregistrarile contabile pentru ajustarea stocurilor de materii prime si a bunurilor de capital.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: monicelul , utilizator 08:03, 15 Februarie 2011
spuneti, va rog, soldul lui 371 la 31.01.2011 si datele bunurilor de capital (cand au fost achizitionate, valoare amortizata, val ramasa neamortizata, etc etc)
Stocul este de materii prime, nu de marfuri.
Iar calculul ajustrilor ,pentru bunurile de capital l-am facut.
Nu sunt lamurita cu inregistrarile contabile.
Este corecta majorarea preturilor de intrare cu val tva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum inregistrez tva-ul denisa2011 denisa2011 buna ziua! In octombrie 2010 am depasit plafonul pentru a ne inregistra la platitori de TVA. In lunile decembrie 2010 si ianuarie 2011 am taiat facturi fara ... (vezi toată discuția)
Vreau sa trec neplatitor de tva MIV MIV buna seara, pana in 30.11.2012 nu am depasit ( si nici in decembrie nu am sanse ) plafonul de 220 000 lei cifra de afaceri luata in calcul pentru plafonul ... (vezi toată discuția)
Inregistrari contabile pentru trecerea la platitor de tva robertdrilea robertdrilea Buna ziua, De curand societatea a trecut la platitor de TVA. Ma intereseaza care sunt notele contabile ce trebuiesc inregistrate in contabilitate? Precizez ... (vezi toată discuția)