Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA monografie ajustare TVA stocuri si mij fixe
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

monografie ajustare TVA stocuri si mij fixe

Buna seara,
Pentru un SRL platitor de TVA pana la 31.01.2011, care trece la neplatitor din 01.02.2011, care sunt inregistrarile contabile pentru ajustarea stocurilor de materii prime si a bunurilor de capital.
Multumesc
spuneti, va rog, soldul lui 371 la 31.01.2011 si datele bunurilor de capital (cand au fost achizitionate, valoare amortizata, val ramasa neamortizata, etc etc)
Stocul este de materii prime, nu de marfuri.
Iar calculul ajustrilor ,pentru bunurile de capital l-am facut.
Nu sunt lamurita cu inregistrarile contabile.
Este corecta majorarea preturilor de intrare cu val tva.