Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Barbat data nasterii 2 02 1951 ani lucrati 40 din care 26 ani in grupa a doua.....doresc sa stiu cind pot iesi in pensie.......multumesc
Daca cei 26 de ani sunt in procent de 100%,indepliniti conditiile pentru limita de varsta la acest moment.Conditia de stagiu de 35 de ani este indeplinita.Conditia de varsta in cazul in care procentul este de 100% este si ea indeplinita.Reducerea varstei standard de pensionare ar fi de 6 ani din 65=59 de ani(indeplinita).