avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 735 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Data iesirii la pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Data iesirii la pensie

Barbat data nasterii 2 02 1951 ani lucrati 40 din care 26 ani in grupa a doua.....doresc sa stiu cind pot iesi in pensie.......multumesc
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:14, 23 Aprilie 2011
Daca cei 26 de ani sunt in procent de 100%,indepliniti conditiile pentru limita de varsta la acest moment.Conditia de stagiu de 35 de ani este indeplinita.Conditia de varsta in cazul in care procentul este de 100% este si ea indeplinita.Reducerea varstei standard de pensionare ar fi de 6 ani din 65=59 de ani(indeplinita).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie anticipata/limita de varsta? ioana.crisan ioana.crisan Buna ziua! am o intrebare:taica-meu are varsta de 59 ani si 3 luni,nascut in 1951,a lucrat efectiv 32 ani si are 10 luni gr I si 17 ani grupa II. As dori sa ... (vezi toată discuția)
Varsta limita pentru pensionare marin1981 marin1981 Am 51 de ani impliniti.Am o vechime in munca de 30 de ani , din care 10 ani sunt la gr II.Imi puteti spune , va rog, care este varsta limita la care pot iesi ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? rupa rupa am vîrsta de 59 ani (13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / ... (vezi toată discuția)