Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot iesi la pensie?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot iesi la pensie?

am vîrsta de 59 ani
(13/09/1955). si ca vechime în munca 37 ani . Întrbabare - cind aș putea sa ma pensionez , indiferent de tipul de pensionare / am 10 ani în grupa 2
rupa, utilizator
Daca anii de grupa sunt in procent de 100%:
Aduc o perioada suplimentara la vechimea in munca de 2 ani si 6 luni(3 luni/an).
37 + 2 ani si 6 luni = 39 de ani si 6 luni de stagiu
O reducere cu 2 ani a varstei standard de pensionare(65).
Limita de varsta la 63 de ani(65-2).
Pensie anticipata partiala la 60 de ani cu penalizare de 27%,daca indepliniti conditia de stagiu de 35 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
Pentru pensie anticipata trebuie sa indepliniti conditia de stagiu de 43 de ani,fara stagiul asimilat(armata,cursuri universitare de zi,pensie de invaliditate).
1. Pentru un barbat nascut in septembrie 1955 varsta standard de pensionare este de 65 de ani, stagiul complet de cotizare este de 35 de ani iar stagiul minim de cotizare este de 15 ani.

2. Pentru cei 10 ani lucrati in gr. a II-a de munca (in procent de 100%):
- se reduce varsta standard de pensionare cu 2 ani (65 - 2 = 63 de ani);
- se adauga la stagiul de cotizare 2 ani si 6 luni (37/0 + 2/6 = 39 de ani si 6 luni.

3. Puteti solicita:
- pensie pentru limita de varsta, la 63 de ani, in septembrie 2018;
- pensie anticipata partiala, la 60 de ani, in septembrie 2015.

4. Pentru a solicita pensie anticipata (fara diminuare), la varsta de 60 de ani, trebuie sa aveti un stagiu de cotizare de 43 de ani (ar mai fi nevoie de 3 ani si 6 luni).