avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 541 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata/limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata/limita de varsta?

Buna ziua!
am o intrebare:taica-meu are varsta de 59 ani si 3 luni,nascut in 1951,a lucrat efectiv 32 ani si are 10 luni gr I si 17 ani grupa II. As dori sa stiu daca in acest moment are dreptul la pensie anticipata sau la pensie pentru limita de varsta cu reducerea bazata pe grupa?
Varsta de pensionare standard la barbati ACUM este de 63 ani si 10 luni sau de 65 ani???(am studiat anexa 3 din L. 19/2000, cu varstele standard si nu inteleg).
astept un raspuns.
multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 02:25, 30 Mai 2010
In aceasta luna se iese la pensie fara reduceri cu varsta standard de pensionare
de 63 ani si 10 luni pentru barbati
si
Stagiul standard complet de cotizare de 32 ani si 8 luni pentru barbati

Pentru ca a lucrat in grupa I de munca beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani.
zau ca nu m-ai lamurit!
ai citit cumva din lege anexa 3 si mi-ai spus ce scria acolo?
asta stiam deja...in fine!merci oricum pentru raspuns!:(
freeelis a scris:

In aceasta luna se iese la pensie fara reduceri cu varsta standard de pensionare
de 63 ani si 10 luni pentru barbati
si
Stagiul standard complet de cotizare de 32 ani si 8 luni pentru barbati

Pentru ca a lucrat in grupa I de munca beneficiaza de o reducere a varstei standard de pensionare cu 6 ani.
Barbatii nascuti dupa 01.01.1950 ies la pensie pt.limita de varsta la implinirea varstei de 65 ani.In cazul de mai sus trebuie sa depuna dosarul de pensie la implinirea varstei de 59 de ani.Prelungirea iesirii la pensie cu gr.I-a este valabila pana la 01.04.2011.
NU poate beneficia de pensie anticipata intrucat nu are indeplinit stagiul de cotizare pentru a beneficia de pensie anticipata.

Dosarul pentru limita de varsta cu reducerea varstei se poate depune dupa implinirea varstei de 59 de ani.
ioana.crisan a scris:
am o intrebare:taica-meu are varsta de 59 ani si 3 luni,nascut in 1951,a lucrat efectiv 32 ani si are 10 luni gr I si 17 ani grupa II.

Pentru 10 luni lucrate in grupa I de munca si 17 ani lucrati in grupa II de munca reducerea varstei standard de pensionare este de 3 ani si 6 luni, ceea ce inseamna ca tatal dvs. poate solicita pensie pentru limita de varsta la 61 de ani si 6 luni.

Atunci cand va implini 60 de ani va putea solicita pensie anticipata partiala. Stagiului realizat de 32 de ani i se adauga 4 ani si 3 luni stagiu aferent perioadei lucrate in grupa II de munca, rezultand un stagiu total de 36 de ani si 3 luni.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie limita de varsta elena1966 elena1966 Buna ziua!as dori daca puteti sa-mi spuneti si mie cand se poate incadra la pensie pt.limita de varsta sau pensie anticipata sotul meu care este nascut in anul ... (vezi toată discuția)
Cand pot solicita pensie? Daniel1900 Daniel1900 Am 31 de ani de munca din care 24 grupa a-2! La cati ani as putea sa ies la pensie! Va multumesc! (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie? elennna elennna Buna ziua. Sunt nascut la data de 15 noienbrie 1955. Am o vechime in munca de 40 de ani. Am grupa 1 in proportie de 50% (21 de ani si 8 luni). Cand as putea ... (vezi toată discuția)