Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ce modificari trebuie sa fac in actele aditionale la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ce modificari trebuie sa fac in actele aditionale la contractele de munca vechi, incepand cu 1 mai 2011?

Multumesc
Chiar nu stie nimeni ce trec in plus fata de criteriile de evaluare?
Daca este sa ne luam dupa art.17 din Codul Muncii nu prea trebuie sa intocmim acte aditionale la vechile contracte individuale de munca.

Art. 17. - (1) Anterior încheierii sau modificării contractului individual de muncă, angajatorul are obligaţia de a informa persoana selectată în vederea angajării ori, după caz, salariatul, cu privire la clauzele esenţiale pe care intenţionează să le înscrie în contract sau să le modifice.

(4) Orice modificare a unuia dintre elementele prevazute la alin. (2) in timpul executarii contractului individual de munca impune incheierea unui act aditional la contract, intr-un termen de 20 de zile lucratoare de la data aparitiei modificarii, cu exceptia situatiilor in care o asemenea modificare este prevazuta in mod expres de lege.

rosu gheorghe, utilizator
Sunteti sigur?
Ceea ce am scris este din lege.
Cred ca intrebarea dumneavoastra este legitima deoarece in Romania de azi legea nu-i la mare pret.