Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA balanta si cu tva de plata si cu tva de recuperat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

balanta si cu tva de plata si cu tva de recuperat -corectie

Am preluat o contabilitate in a carei a balanta se regaseste 4423 cu suma de 108.629 lei pe credit si 4424 cu suma de 3.848 lei pe debit.Bineinteles cu declaratia 300 arata altfel , respectiv cu suma de 10.017lei de plata.Cum corectez ?Care-s inregistrarile contabile sa aduc la zi tva-ul?
In plus, nici conturile din program (mentor)care reprezinta contributiile la asigurari nu bat cu cele trecute de ANAF in cetificatul de atestare fiscala.Cum corectez, laundsu
ela david, utilizator
E cam varza. Poate reusiti sa deslusiti situatia reala din registre si sa introduceti dumneavoastra soldurile initiale intr-un alt program, de la 1 ianuarie 2011. Succes si nervii tari.
Da, e varza, intr-adevar, insa vreau s-o fac.Hai sa spunem ca ma tin nervii si iau treaba de la capat, de la inceputul anului.Dar ce inregistrari contabile fac ca sting unul din tva-uri?Cu ce sold initial pot pleca?Pe plata?pe recuperare?