Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA Platit desi era de recuperat
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA Platit desi era de recuperat

Buna ziua,
Ma confrunt cu urmatoarea problema. Trebuie sa refac deconturile de TVA pentru perioada februarie-august.
La decembrie 2013 avea de plata 3000 lei.
La ianuarie 2014 a avut de recuperat 5000 lei.
In februarie 2014 plateste 3000 lei.

Soldurile la la februarie sunt:
CONT____D_____C__
4423_____0____-3000
4424____7000___0___

Cei -3000 de lei din 4423 unde ii trec in decont?
La Anaf mi-au spus sa nu ii trec in decont, dar in prima luna in care iese de plata pentru perioada de raportare(randul 34)...dezastru. In balanta ii scade din 4423 iar in decont ii scade din soldul precedent. In felul asta, soldul lui 4424 nu mai da cu declaratia.

Am cerut un certificat fiscal si am descoperit ca cei 3000 de lei platiti in februarie, au fost trecuti in decont la randul de regularizari si astfel apare o diferenta de 3000 intre fisa si declaratii.

Inchizi TVA-ul cu o nota de mana in balanta 4423 : 4424 = 3000
In felul acesta vei avea sold debitor la 4424 de 5000 lei (presupun ca soldul la 4424 este 8000 nu 7000 cum ai scris).

Sunt cateva chestiuni care cred ca le-ai scris gresit in mesaj. Vezi in fisa cat iti apare TVA-ul de recuperat.
Nu, sumele sunt corecte.

Soldurile la decembrie sunt:
CONT____D_____C__
4423_____0____3000
4424____0______0___

Soldurile la ianuarie sunt:
CONT____D_____C__
4423_____0_____0
4424____5000___0___

Soldurile la februarie sunt:
CONT____D_____C__
4423_____0____-3000
4424____7000___0___

In fisa apare o diferenta de 3000, din cauza ca au fost trecuti in decont la randul de regularizari.

Multumesc pentru raspuns. Incerc maine cu nota de mana.
Dupa ce faci nota de mana ai doua posibilitati. Faci corectie la deconturi astfel incat sa nu iti apara suma de 3000 pe regularizari sau la urmatorul decont treci -3000 la regularizari.
Am reusit sa rezolv. Va multumesc. Am facut corectie la deconturi.
Pentru a imi da la fel balanta si decontul, in luna in care iese de plata am facut manual 4424=4423 -x lei(suma care iese de plata, trecuta cu minus).