avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA balanta si cu tva de plata si cu tva de recuperat ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

balanta si cu tva de plata si cu tva de recuperat -corectie

Am preluat o contabilitate in a carei a balanta se regaseste 4423 cu suma de 108.629 lei pe credit si 3.848 lei pe debit.Bineinteles cu declaratia 300 arata altfel , respectiv cu suma de 10.017lei de plata.Cum corectez ?Care-s inregistrarile contabile sa aduc la zi tva-ul?
In plus, nici conturile din program (mentor)care reprezinta contributiile la asigurari nu bat cu cele trecute de ANAF in cetificatul de atestare fiscala.Cum corectez, laundu-le de bune, pe cele de de ANAF?
In soldul contului 4423 aveti sume pe debit si credit?Sincer eu nu am vazut niciun program de contabilitate care sa nu faca diferenta si sa puna debit sau credit.
Daca aveti diferente la contributii fata de anaf trebuie sa reglati fisa pe platitor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Balanta si cu tva de plata si cu tva de recuperat -corectie ela david ela david Am preluat o contabilitate in a carei a balanta se regaseste 4423 cu suma de 108.629 lei pe credit si 4424 cu suma de 3.848 lei pe debit.Bineinteles cu ... (vezi toată discuția)
Contributii Serbanstefan21 Serbanstefan21 Buna ziua. Am reglat balanta dupa fisa Anaf si am niste sume care pe care le am inreg in 4482=4316 si acum in balanta am sold debitor - 1000 lei Ce ar ... (vezi toată discuția)
Diferenta de plata la tva niko79 niko79 Buna ziua! Am preluat contabilitatea unei firme si in balanta am sold la 4423 = 0, dar in fisa pe platitor, am de plata 700 ron. Ce nota contabila trebuie sa ... (vezi toată discuția)