Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii spor de noapte
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

spor de noapte

Dupa aparitia codului muncii,sporul de noapte se acorda 25% dint-o ora de baza, daca salariatul efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru, intre orele 22-06, si efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru.
Daca luna aceasta norma de lucru este de 176 de ore si eu am 4o de ore de noapte,inseamna ca nu mai primesc sporul?
Nu le amestecati. Sunt doua cazuri diferite: fie lucreaza minim 3 ore pe noapte (una sau mai multe nopti), fie intro luna lucreaza min.30% din timpul de lucru, in ore noapte dar care, singulare, sunt sub 3 ore din programul de lucru.

Art. 122. - (1) Munca prestată între orele 22,00 - 6,00 este considerată muncă de noapte.
(1^1) Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru ;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru.
va multumesc,dar tot nu am inteles.exemplul meu complet:norma de lucru 176 de ore din care 5 garzi a 8 ore.
inspectorul de resurse umane mi-a calculat ca la 22 de zile lucratoare trebuie sa am 66 de ore de noapte,ceea ce e imposibil de efectuat,pentru ca noaptea lucreaza personal mai putin.
va intreb cu respect,la o norma intreaga cate ore de noapte sunt necesare pt a-ti primi sporul?
Trebuie sa primiti sporul pentru toate orele lucrate noaptea, daca in fiecare noapte "ati prins" min.3 ore.
Daca ati lucrat sub 3 ore pe fiecare noapte (de ex. 2 ore de la 22 la 24) atunci, pentru luna de 176 de ore, va sunt necesare un total de aprox 52 ore de noapte.

Fiti explicit, orele prestate de dv. in fiecare noapte lucrata au fost sub 3 ore sau mai mult?
am lucrat 5 garzi de la ora20 la 7 dimineata.deci cate 8 ore de noapte,total 40 pe luna.
sefii nostii spun ca nu ne putem primi sporul decat daca am avea 66 de ore de noapte,totusi aceste 5 garzi sunt lucrate in folosul comunitatii?(considera ca trebuie sa lucram 8 garzi)
la 22 de zile lucratoare am lucrat 7 ture a3a adica intevalul 20-7 dimineata,7 ture a2a inte 15 si 20 si 10 ture1 intre 7 si 15 ziua.
va multumesc pentru rabdare si intelegere
Consider ca va incadrati la lit.a) a art.122 alin 1^1 deoarece ati lucrat 8 ore pe noapte timp de 5 garzi. Trebuie sa va plateasca spor pentru 40 ore de noapte.