Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore de noapte sau NU
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore de noapte sau NU

Buna ziua, ma numesc Calin si lucrez ca ambulantier la SAJ si pina nu demult am lucrat in schimburi de 12x24 acum de la 1 noe, o parte dintre noi lucram in schimburi de 2 ture de 8 ore astfel 8-16,16-24 prin care pierdem sporul de tura 15%, fara a fi anuntati in scris despre aceasta modificare .Se pune problema daca orele cuprinse intre 22-24 sunt ore de noapte ,putem fi retribuiti corespunzator( x ore de noapte ori 25%)?. Sau consiliul director poate dispune altfel?
In ORDONANTA DE URGENTA 115/2004, ORDONANTA DE URGENTA
privind salarizarea si alte drepturi ale personalului contractual din
unitatile sanitare publice din sectorul sanitar este stipulat la Art.
9. - Personalul care, potrivit programului normal de lucru, isi
desfasoara activitatea in timpul noptii, intre orele 22,00 si 6,00,
beneficiaza pentru orele lucrate in acest interval de un spor de 25%
din salariul de baza, pentru munca prestata in timpul noptii, daca
efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte. Art. 15. - In unitatile
sanitare unde activitatea se desfasoara fara intrerupere, in trei
ture, personalul care lucreaza lunar in toate cele trei ture, precum
si personalul care lucreaza in doua ture in sistem de 12 cu 24 pot
primi, in locul sporului pentru munca prestata in timpul noptii,
prevazut la art. 9, un spor de 15% din salariul de baza pentru orele
lucrate in cele trei, respectiv doua ture.

Si CM Art. 122. - (1) Munca prestată între orele 22,00 - 6,00 este
considerată muncă de noapte.
Art. 123. - Salariaţii de noapte beneficiază:
a) fie de program de lucru redus cu o oră faţă de durata normală a
zilei de muncă, pentru zilele în care efectuează cel puţin 3 ore de
muncă de noapte, fără ca aceasta să ducă la scăderea salariului de
bază;
b) fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază
pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.
Va Multumim.
Art. 15. - In unitatile sanitare unde activitatea se desfasoara fara intrerupere, in trei ture, personalul care lucreaza lunar in toate cele trei ture, precum si personalul care lucreaza in doua ture in sistem de 12 cu 24 pot primi,
in locul sporului pentru munca prestata in timpul noptii, prevazut la art. 9, un spor de 15% din salariul de baza pentru orele lucrate in cele trei, respectiv doua ture.

Consider ca trebuie sa primiti un spor la salariu de 15% din salariul de baza.

fie de un spor la salariu de minimum 15% din salariul de bază
pentru fiecare oră de muncă de noapte prestată.

Sporul de min.15% acordat pentru fiecare ora prestata noaptea se aplica acolo unde orele de noapte nu au un caracter continu.
In CCM unic la nivel national 2007-2010

Art. 41. (3) Sporurile minime ce se acordă în condiţiile prezentului contract sunt: (e) pentru lucrul în timpul nopţii, 25% din salariul de bază;
Codul muncii defineste salariatul de noapte
Art. 122. - (1) Munca prestată între orele 22,00 - 6,00 este considerată muncă de noapte.
"(1^1) Salariatul de noapte reprezintă, după caz:
a) salariatul care efectuează muncă de noapte cel puţin 3 ore din timpul său zilnic de lucru;
b) salariatul care efectuează muncă de noapte în proporţie de cel puţin 30% din timpul său lunar de lucru." (O.U.G. nr. 55/2006)