Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Proces comercial
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Proces comercial

Vreau sa intentez un proces comercial unui partener de afaceri,neserios si din cate stiu la procesele comerciale,ca mai am unul pe rol inceput anul trecut,trebuie facuta concilierea.Am gasit intamplator pe internet ca unele litigii printre care si al meu se poate rezolva si prin mediere.Acum va intreb si va rog sa ma indrumati ,ca sa nu mai fac eu acea notificare ,pot sa merg la un mediator si sa il chem la mediere poate asa daca discutam in prezenta mediatorului cadem la o intelegere,ca nici nu as vrea sa merg la instanta,mai am acest proces pe rol si nici nu stiu cand se va termina ca am avut acum citeva zile proces la Tribunalul Harghita,si n-ea dat temen tocmai in octombrie ,o gramada de bani si timp am consumat cu acest proces si am o groaza de treaba.Dar adevarul ca nu prea as vrea sa ma judec cu el ,mi-e frica ca il pierd de facere daca il dau in judecata.Ce ma sfatuiti
Am chemat un partener la conciliere directa si nu s-a prezentat. Intrebarea mea este: pot sa-l actionez in judecata la instanta pe raza careia se afla sediul firmei mele sau trebuie sa ma duc la instanta in rza careia sa afla datornicul?
buna ziua,
conform art 720 indice 1 din codul de procedura civila spune
" Cererea de chemare în judecată se va introduce la instanţă numai după ce unitatea reclamantă a încercat soluţionarea neînţelegerii prin conciliere directă cu cealaltă parte, cu respectarea prevederilor legale.
În scopul soluţionării prin conciliere directă a litigiului, unitatea reclamantă este obligată să se întîlnească cu cealaltă parte, rezultatul concilierii urmînd a se consemna într-un înscris cu arătarea pretenţiilor reciproce dintre părţi referitoare la obiectul neînţelegerii şi a punctului de vedere al fiecărei părţi.
Pentru litigiile de valoare mai mare de un milion de lei, concilierea se va efectua obligatoriu la nivelul conducătorilor unităţilor."
Acum daca doriti sa il chemati in judecata aveti obligatia de a incerca o concilere directa cu partea, aceasta conciliere se trimite cu CONFIRMARE de PRIMIRE , pt a se dovedi ca a luat la cunostinta de adresa.
Daca se prezinta e f bine , daca nu se prezinta tot e bine ca avand COnfirmarea de primire puteti sa va continuati actiunea in instatnta.
Succes
r_magua a scris:

buna ziua,
conform art 720 indice 1 din codul de procedura civila spune
" Cererea de chemare în judecată se va introduce la instanţă numai după ce unitatea reclamantă a încercat soluţionarea neînţelegerii prin conciliere directă cu cealaltă parte, cu respectarea prevederilor legale.
În scopul soluţionării prin conciliere directă a litigiului, unitatea reclamantă este obligată să se întîlnească cu cealaltă parte, rezultatul concilierii urmînd a se consemna într-un înscris cu arătarea pretenţiilor reciproce dintre părţi referitoare la obiectul neînţelegerii şi a punctului de vedere al fiecărei părţi.
Pentru litigiile de valoare mai mare de un milion de lei, concilierea se va efectua obligatoriu la nivelul conducătorilor unităţilor."
Acum daca doriti sa il chemati in judecata aveti obligatia de a incerca o concilere directa cu partea, aceasta conciliere se trimite cu CONFIRMARE de PRIMIRE , pt a se dovedi ca a luat la cunostinta de adresa.
Daca se prezinta e f bine , daca nu se prezinta tot e bine ca avand COnfirmarea de primire puteti sa va continuati actiunea in instatnta.
Succes

Am trimis invitatie la conciliere directa dar nu s-a prezentat la data stabilita. Intrebarea mea este: trebuie sa-l actionez in judecata numai la domiciliul paratului sau pot deschide procesul si la instanta in jurisdictia careia se afla firma mea?
Ce aveti stipulat in contr privitor la judecata, oricum incearca la tine in loc unde ai firma sa deschizi proiectul ,
Succes
Buna ziua,

Referitor la faptul ca intre o societate comerciala romana si una straina a intervenit un contract de transport, ulterioar incheierii contractului transportul a fost efectuat de catre societatea romana, conform conditiilor, iar contravaloarea transportului nu este achitata , trecand si o perioada suficienta dupa scadenta facturii emisa pentru transportul efectuat.

In cuprinsul contractului nu este cuprinsa o clauza de solutionare prin Comisia de Arbitraj a Camerei de comert, si referitor la concilierea directa conform art 720 ind. 1 C.p.c. nu am efectuat-o.

Intreb colegii daca au avut litigii internationale comerciale si daca exista o procedura si o legislatie in afara de CMR care este specific transportului, prin care sa recuperez suma datorata de catre comerciantul strain, ceva asemanator Ordonanta 5/ 2001 privind somatia de plata, care prevede o procedura si urgenta, un timp de solutionare scurt si taxe judiciare minime. Si care este instanta la care trebuie sa ma adresez, intrucat obligatia de a efectua transportul a luat nastere la comerciantul strain, intrucat eu as intelege ca litigiul se judeca acolo unde aluat nastere obligatia sau la sediul paratului/ debitor.
In concluzie, cum trebuie sa procedez pentru a recupera contravaloarea transportului efectuat de catre comerciantul roman, transport solicitat de catre comerciantul strain.

Multumesc anticipat.