Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA afer participare conferinta in ue
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA afer participare conferinta in ue

am primit o factura pentru participare la conferinta din ue .Inregistrez tva taxare inversa in D300 si depun D390 sau inregistrez pe cheltuieli si nu depun D390?
pai factura contine tva?
nu contine tva
Pentru a raspunde intrebarii dumneavoastra, tin sa mentionez faptul ca, in urma modificarii legislatiei in materia TVA, serviciile de acest gen au locul prestarii la beneficiar, potrivit art. 133 alin. 2 din CF.
Avand in vedere ca locul prestarii acestor servicii se incadreaza pe regula generala, potrivit art. 156 ind 4 alin.1 lit. e din CF aveti obligatia sa depuneti declaratia recapitulativa 390.
De asemenea, ar fi bine daca ati verifica si dispozitiile art. 133 alin. 7 din CF si pct 15 ind 1 alin. 4 din normele date in aplicarea art. 133 pentru a vedea daca nu cumva situatia dumneavoastra s-ar incadra in prevederile legale mai sus mentionate.