Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura pentru cazare in Bulgaria
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura pentru cazare in Bulgaria

Buna ziua,
Cum inregistrez o factura de cazare din Bulgaria?
Se declara in D390?
Multumesc
Astept raspuns
Cf Cod fiscal:

ART. 133 Locul prestării de servicii

(4) Prin excepţie de la prevederile alin. (2) şi (3), pentru următoarele prestări de servicii, locul prestării este considerat a fi:

a) locul unde sunt situate bunurile imobile, pentru prestările de servicii efectuate în legătură cu bunurile imobile, inclusiv serviciile prestate de experţi şi agenţi imobiliari, de cazare în sectorul hotelier sau în sectoare cu funcţie similară, precum tabere de vacanţă sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile, pentru servicii de pregătire şi coordonare a lucrărilor de construcţii, precum serviciile prestate de arhitecţi şi de societăţile care asigură supravegherea pe şantier;

Norme:

14. (1) Serviciile prevăzute la art. 133 alin. (4) din Codul fiscal fac excepţie de la regulile generale prevăzute la art. 133 alin. (2) şi (3) din Codul fiscal în ceea ce priveşte stabilirea locului prestării. Aceste servicii nu se declară în declaraţia recapitulativă menţionată la art. 156^4 din Codul fiscal, indiferent de statutul beneficiarului, şi nici nu se aplică prevederile referitoare la înregistrarea în scopuri de taxă, care sunt specifice prestărilor şi achiziţiilor intracomunitare de servicii.

Aceasta este o operatiune neimpozabila in Romania. Se declara in D300 la rd 26. Nu se declara in D390. Nu se aplica taxare inversa.

Ioan Petru Butariu, Contabil