Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... accident
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

accident

Cineva a avut un accident pe un drum comunal. A lovit o persoana care nu s-a asigurat cand a trecut drumul. In urma accidentului i s-a fracturat un picior.Masina s-a ales cu citeva stricaciuni la capota si parbriz. Poate folosi polia RCA ptr. repararea masinii? Poate plati cheltuielile de spitalizare a persoanei accidentate ? Care este procedura ?
Daca acctele masinii sunt pe numele altei persoane decat cea care a produs accidentul, cum se procedeaza?
Pe polita RCAputeti despagubi toate daunele pt pcel accidentat dar nu-si poate repara propria masina.Pt asta era nevoie de polita CASCO. Cel accidentat va trebui sa mearga la asiguratorul RCA sa deschida dosar de dauna, sa depuna la dosar certificatele medicale si medico-legale emise dupa accident si pe timpul spitalizarii si tot ce altceva mai cere asiguratorul si instanta pt ca va fi un proces penal in urma accidentului. Este posibil ca politia si instanta sa-l gaseasca vinovat pe cel accidentat si atunci se schimba datele problemei in sensul ca amicul dv nu va mai plati nimic prin polita RCA, ba din contra va fi despagubit pentru daunele produse masinii de catre cel accidentat.