Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... va rog sa ma lamuriti
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

va rog sa ma lamuriti

Buna ziua
am divortat de sotia mea in 2009 si locuiam impreuna in garsoniera soacrei mele.Inainte de divort sotia mea a plecat in America si eu am ramas in tara.si acum locuiesc in acea garsoniera unde am investit enorm si numai eu am mutatie la aceasta adresa cu acordul fostei soacre pana in 2019.Acum sunt in proces cu fosta soacra care imi cere sa parasesc garsoniera .Pana la terminarea procesului eu o sa plec din tara pe termen de 6 luni,am schimbat iala,pt ca nu are voie sa intre in casa chiar daca e proprietar,eu fiind cel care raspund de ea pana la terminarea procesului si cel care am domiciliul aici.Intrebarea mea este...cum sa fac sa ma asigur ca in acest timp nu imi sparge usa si nu intra in casa in lipsa mea lucrurile mele sunt in casa si toata investitia mea.trebuie sa merg la politie sa dau o declaratie in acest sens?...multumesc
E adevarat ca acest bun nu va apartine , prin urmare , soacra dumneavoastra se poate adresa judecatoriei in a carei raza teritoriala domiciliati dumneavoastra, in vederea evacuarii (dupa ce nu ar mai exista mutatia in acest domiciliu ), cat si pentru a fi demontata yala ce nu ii permite accesul in imobil.( chiar si in momentul de fata )

In vederea urgentarii demersurilor sale, chiar fara citarea partilor, cele doua capete de cerere pot fi cuprinse intr-o ordonanta presedintiala, masura vremelnica , ce dureaza pana la solutionarea in fond a pricinii.

In ceea ce priveste investitiile facute , ce trebuie dovedite cu mijloace de proba , aveti un drept de creanta , supus prescriptiei extinctive , conform decretului 167/1958 ( de la nasterea dreptului la actiune curge termenul general de trei ani , in care va puteti adresa instantei de judecata , in vederea recuperarii sumele de bani ce au adus o sporire valorii imobilului ).

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
Daca aveti mutatie in acea garsoniera este datorita soacrei dumneavoastra,asta nu presupune ca sunteti proprietar.
Pentru imbunatatiri (daca puteti demonstra) va veti primii banii.Pentru asta va trebui s-o dati in judecata.
Succes!