avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... evacuare
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

evacuare

Buna ziua

Am divortat de curind si locuiam cu fosta sotie in garsoniera soacrei unde locuiesc si in prezent singur ptr ca fosta sotie este plecata din tara.precizez ca am mutatie la aceasta adresa si fosta soacra doreste sa plec din imobil fara a-mi recupera investitiile,spunind-ui ca nu plec fara hotarire judecatoreasca.Intrebarea mea este cit dureaza un proces de evacuare si daca poate sa pretinda chirie pe perioada cit am stat dupa divort si daca pot sa cer despagubiri ptr investitia facuta in casa ei
Cel mai recent răspuns: donisa , utilizator 10:52, 21 Septembrie 2010
buna ziua. dvs. puteti sa va judecati cu fosta soacra, solicitand recuperarea investitiilor facute in imobilul proprietatea dansei.
dar trebuie sa dovediti aceste investitii cu inscrisuri .
de evacuat va poate evacua pe cale judecatoreasca. chirie nu are cum sa va pretinda deocamdata .
de ce deocamdata?ce inseamna?dar un proces de evacuare cam cat dureaza?dar exista posibilitatea sa fiu obligat sa platesc chirie in urma procesului de evacuare/
Avand in vedere ca pe perioada casatoriei ati efectuat imbunatatiri la imobilul proprietatea soacrei dvs. aveti un drept de creanta materializat in 1/2 din contravaloarea acestora, acest drept urmand a fi materializat in cadrul unui proces de partaj cu fosta sotie, probele fiind inscrisuri, martori, interogatoriul paratei, expertiza de specialitate.
Un proces de evacuare dureaza de la caz la caz, insa hotararea instantei de fond poate fi atacata atat cu apel cat si cu recurs.
Atata vreme cat aveti mutatia in acea garsoniera aveti un drept de folosinta al acelui imobil, motiv pentru care legal ati putea fi evacuat numai in baza unei hotarari definitive si irevocabile de evacuare promovate de proprietara imobilului.
Aceste situatii sunt neplacute , asa ca ramane sa apreciati daca mai puteti locui sub acelasi acoperis sau nu, pana la obtinerea dreptului ce vi se cuvine.
Ultima modificare: Miercuri, 15 Septembrie 2010
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna ziua.Va intrebam saptamana trecuta despre evacuare.Ieri am gasit in cutia postala o somatie ca pana pe data de 15 oct. sa ma prezint cu cheia la cabinetul avocatului soacrei mele,si sa eliberez garsoniera.Eu nu am sa fac acest lucru o sa merg in instanta pt a-mi recupera si investitiile facute in acea casa si nu numai.Am o intrebare.De ce pe acea somatie mi se aduce la cunostinta ca daca merg in instanta v-oi plati cheltuieli de judecata si onorariul avocatului?Nu eu deschid dosarul ci soacra mea ,eu sunt obligat ca in cazul in care pierd sa platesc onorariul avocatului ei?si cat pot sa fie cheltuielile de judecata cu cat poate ea sa timbreze?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare soacra din locuinta MamadeAndrei MamadeAndrei Buna ziua ! Detin impreuna cu sotul in propietate o casa cu supr 220 mp, amandoi propietari cu cote egale. In urma cu 3 ani soacra s-a mutat cu noi in locuinta ... (vezi toată discuția)
Va rog sa ma lamuriti chain57 chain57 Buna ziua am divortat de sotia mea in 2009 si locuiam impreuna in garsoniera soacrei mele.Inainte de divort sotia mea a plecat in America si eu am ramas in ... (vezi toată discuția)