avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 586 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt calificat
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt calificat

am urmatorul caz:
2 indivizi fura 3animale de casa, si le vand, cumparatorul stie k sunt furate.
prejudiciul 1 000 lei
cei 2 sunt prinsi, pagubitul isi recupera prejudiciul.
cei trei trebuie pedepsiti, ce pedepse risca cei trei?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: andymaurul , utilizator 21:38, 15 Mai 2011
Amenda penala si cheltuieli judiciare, date prin rezolutia procurorului, fara inaintarea dosarului catre instanta de judecata. (NUP) Dar si amenda penala se inscrie in cazierul faptuitorului.
Primii doi indivizi-furt simplu sau furt calificat,art.208-209 c.p.,-cel de-al treilea-tainuire,art.221 c.p..
Pentru art.208 c.p.-1-12 ani inchisoare.
Pentru art.209 c.p.-alin.1,3-15 ani inchisoare.
Pentru art.209 alin.2,10-20 ani inchisoare.
Pentru art.221 c.p.,3 luni-7 ani inchisoare.
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
andymaurul, utilizator
lndines a scris:

Amenda penala si cheltuieli judiciare, date prin rezolutia procurorului, fara inaintarea dosarului catre instanta de judecata. (NUP) Dar si amenda penala se inscrie in cazierul faptuitorului.


Ati si stabilit pedeapsa,sa inteleg?Este vorba de pedepsele stabilite de legea penala,nu de o eventuala solutie a procurorului,care nu are caracter obligatoriu,ci doar optional in functie de circumstante,conduita invinuitilor/inculpatilor,gradul de pericol social al faptei,etc.
De asemenea,pentru infractiunile mai susenuntate,legea penala nu prevede ca minim al sanctiunii amenda penala pentru niciuna dintre aceste infractiuni.

Procurorul sau instanta de judecata aplica amenda administrativa,si nu penala,conform art.18 indic.1 c.p.,amenda ce nu este inscrisa in cazierul judiciar.

Art. 18 indic.1-Cod Penal

Fapta care nu prezinta pericolul social al unei infractiuni

Nu constituie infractiune fapta prevazuta de legea penala, daca prin atingerea minima adusa uneia din valorile aparate de lege si prin continutul ei concret, fiind lipsita in mod vadit de importanta, nu prezinta gradul de pericol social al unei infractiuni.

La stabilirea in concret a gradului de pericol social se tine seama de modul si mijloacele de savarsire a faptei, de scopul urmarit, de imprejurarile in care fapta a fost comisa, de urmarea produsa sau care s-ar fi putut produce, precum si de persoana si conduita faptuitorului.

In cazul faptelor prevazute in prezentul articol, procurorul sau instanta aplica una din sanctiunile cu caracter administrativ prevazute in art. 91.
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
andymaurul, utilizator
@andymaurul
NU, nu am stabilit eu pedeapsa. Userul a cerut doar o parere , eu am dat/o., dvs la fel.
Prejudiciul a fost recuperat, si asta se intampla in faza urmaririi penale. De regula asa se incheie un dosar de acest gen - prin rezolutia procurorului. Acum, si dvs cred ca stiti asta .
De altfel, cunosc de ce se tine cont la individualizarea pedepselor... dar nu era cazul sa intru in amanunte de acest gen.. cata vreme userul a mentionat ca prejudiciul a fost recuperat. Asa fiind , se intelege ca cei doi faptuitori au recunosct si precis au regretat fapta comisa.
.
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
ContSters122901, utilizator
lndines a scris:

@andymaurul
NU, nu am stabilit eu pedeapsa. Userul a cerut doar o pareri. , eu am dat/o., dvs la fel.
Prejudiciul a fost recuperat, si asta se intampla in faza urmaririi penale. De regula asa se incheie un dosar de acest gen - prin rezolutia procurorului. Acum, si dvs cred ca stiti asta .
De altfel, cunosc de ce se tine cont la individualizarea pedepselor... dar nu era cazul sa intru in amanunte de acest gen.. cata vreme userul a mentionat ca prejudiciul a fost recuperat. Asa fiind , se intelege ca cei doi faptuitori au recunosct si precis au regretat fapta comisa.
.


Si atunci,de ce induceti utilizatorul in eroare ,afirmand ca procurorul va aplica amenda penala care va fi trecuta in cazierul judiciar al acestor persoane (ceea ce nu se poate intampla,potrivit legii),cand textul legii ne arata ca procurorul nu poate aplica,in speta decat amenda administrativa care nu poate fi trecuta in cazierul judiciar?Doar instanta de judecata poate aplica amenda penala,dar aceasta doar acolo unde textul legii mentioneaza expres aceasta ca pedeapsa minima pentru anume infractiuni.In situatia data,nu este cazul deoarece legea penala nu prevede ca sanctiune minima amenda penala pentru niciuna dintre infractiunile la care am facut referire.
Ultima modificare: Duminică, 15 Mai 2011
andymaurul, utilizator

Alte discuții în legătură

Amenda penala iozsa attila iozsa attila cine aplica si cand se aplica amenda penala va rog da-ti 2, 3 exemple!!!va multumesc!! (vezi toată discuția)
Amenda!!!! madonnel madonnel buna ,daca va rog sa-mi spuneti:daca se ia amenda penala ,cat timp este patat cazierul,pt furt! (vezi toată discuția)
Furt din magazin Firsteman Firsteman buna!am comis o infractiune,dar regret enorm.Am sustras dintr-un magazin un lucru..au chemat politia,am dat declaratie,am returnat obiectul,au spus ca imi fac ... (vezi toată discuția)