avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de construire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de construire

buna ziua.tatal meu a cumparat o casa la tara in 1972 casa in care a locuit pana in 2007 cand a demolato pentru a construi o casa noua.in 2007 a mers la primarie pentru a solicita autorizatie de construire dar primarul de la acea vreme ia spus sa demareze lucrarile daca constructia va fi execuatata pe terenul vechii case,nefiind neaparat nevoie de autorizatie
ce se poate intampla daca nu avem autorizatie nici in ziua de azi?se poate merge pana la demolare?exista vreun termen care se poate da pentru a obtine autorizatia?care e procedura?va rog mult deoarece sunt speriat dupa discutiile pe care le-am vazut pe diferite forumuri:((
Cel mai recent răspuns: nicu.b , utilizator 19:27, 19 Mai 2011
ART. 26 Legea 50/1991
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni:
a) executarea sau desfiinţarea, totală ori parţială, fără autorizaţie a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepţia celor menţionate la lit. b), de către investitor şi executant;
b) executarea sau desfiinţarea, cu nerespectarea prevederilor autorizaţiei şi a proiectului tehnic, a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepţia celor prevăzute la lit. b), precum şi continuarea executării lucrărilor autorizate fără solicitarea unei noi autorizaţii de construire în situaţiile prevăzute la art. 7 alin. (15), de către investitor şi executant;
ART. 31
Dreptul de a constata contravenţiile şi de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 2 ani de la data săvârşirii faptei.
Asa ca, stati linistit.
In completare pentru rezolvarea problemei dvs., luati legatura cu un topograf pentru evidentierea constructiei.
multumesc mult

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Executant sanctionat pentru lipsa autorizatiei de construire xm xm Cine este sanctionat in cazul lipsei autorizatiei de construire? Executantul sau beneficiarul? pentru ca una din obligatiile esentiale ale executantului este ... (vezi toată discuția)
Prescriere contraventii in constructii si taxe datorate capella capella Buna, Ma confrunt cu urmatoarea situatie.Pe 22 noiembrie 2002 mi s-a eliberat autorizatie de contructie pentru executarea unui imobil P+1E.Pe parcursul ... (vezi toată discuția)
Constructie fara autorizatie lspc lspc Buna ziua!Am construit o casa p+1 pe terenul meu(proprietate),dar nu am finalizat actele pt autorizatie!Mai exact,am scos absolut toate actele necesare ... (vezi toată discuția)