Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de construire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de construire

buna ziua.tatal meu a cumparat o casa la tara in 1972 casa in care a locuit pana in 2007 cand a demolato pentru a construi o casa noua.in 2007 a mers la primarie pentru a solicita autorizatie de construire dar primarul de la acea vreme ia spus sa demareze lucrarile daca constructia va fi execuatata pe terenul vechii case,nefiind neaparat nevoie de autorizatie
ce se poate intampla daca nu avem autorizatie nici in ziua de azi?se poate merge pana la demolare?exista vreun termen care se poate da pentru a obtine autorizatia?care e procedura?va rog mult deoarece sunt speriat dupa discutiile pe care le-am vazut pe diferite forumuri:((
ART. 26 Legea 50/1991
(1) Constituie contravenţii următoarele fapte, dacă nu au fost săvârşite în astfel de condiţii încât, potrivit legii, să fie considerate infracţiuni:
a) executarea sau desfiinţarea, totală ori parţială, fără autorizaţie a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepţia celor menţionate la lit. b), de către investitor şi executant;
b) executarea sau desfiinţarea, cu nerespectarea prevederilor autorizaţiei şi a proiectului tehnic, a lucrărilor prevăzute la art. 3, cu excepţia celor prevăzute la lit. b), precum şi continuarea executării lucrărilor autorizate fără solicitarea unei noi autorizaţii de construire în situaţiile prevăzute la art. 7 alin. (15), de către investitor şi executant;
ART. 31
Dreptul de a constata contravenţiile şi de a aplica amenzile prevăzute la art. 26 se prescrie în termen de 2 ani de la data săvârşirii faptei.
Asa ca, stati linistit.
In completare pentru rezolvarea problemei dvs., luati legatura cu un topograf pentru evidentierea constructiei.
multumesc mult