Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dupa divortul parintilor,ce drepturi au copiii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dupa divortul parintilor,ce drepturi au copiii?

acum o luna am divortat si copiii sunt in custodia mea, fostul sot deja a bagat apartamentul in vanzare fara sa fi facut partajul si a inceput cu diferite amenintari.As dori sa stiu daca vor avea copiii drept la viitoare casa pe care el si-o va construi si daca e mai bine sa fac partajul decat sa cred in cuvantul lui ca va imparti banii egal cand va vinde apartamentul
Bunurile comune sunt ale sotilor, copiii nu au nici un drept, decat un drept la mostenire dupa decesului unuia sau altuia dintre parinti.
E indicat sa procedati la partajarea bunurior comune.