Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Cesiune la parti sociale - temeiul in lege si ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Cesiune la parti sociale - temeiul in lege si restrictii?

Salut, am cautat si am rascolit, dar totusi nu am gasit raspunsul, asa ca incep o tema noua:

Intrebarea: care e temeiul legislativ pentru o cesiune la parti sociale la o S.R.L. si ce restrictii a depus legislatia la cesiune la parti sociale?

Mai omeneste: Care lege sa deschid ca sa aflu ce au scris domnii deputati in Parlament in privinta la cesiune la parti sociale la o SRL? :D
Imi trebuieste doar un link la legea respectiva sau la §§ respective, daca sunt in legi diferite.

Multumesc =D>
Art. 202 si 203 din Legea societatilor comerciale nr. 31/1990, republicata in M.Of. nr. 446/29.06.2007.
katona ella a scris:

Art. 202 si 203 din Legea societatilor comerciale nr. 31/1990, republicata in M.Of. nr. 446/29.06.2007.

In tinta! Multumesc! Alta intrebare: In ce mod se incadreaza registrul comertului in aceasta operatie? Mai sunt formalitati care trebuiesc indeplinite la ONRC sau la tribunal?
RalucaB a scris:

www.avocatnet.ro/content/art...
[ link extern ]

Si adoua tinta! cu ONRC ati clarificat intrebarea, mersi! A ramas doar cu tribunalul de rascolit informatia...

EDIT: Din ginduri proprii...din cauza cesiunei se modifica si actul constitutiv, iar modificarea inseamna ca actul constitutiv trebuie inregistrat la tribunal. Da/nu ?X-(
Ligr, utilizator
Ligr a scris:

katona ella a scris:

Art. 202 si 203 din Legea societatilor comerciale nr. 31/1990, republicata in M.Of. nr. 446/29.06.2007.

In tinta! Multumesc! Alta intrebare: In ce mod se incadreaza registrul comertului in aceasta operatie? Mai sunt formalitati care trebuiesc indeplinite la ONRC sau la tribunal?

Art. 202. - (1) Părţile sociale pot fi transmise între asociaţi.
(2) Transmiterea către persoane din afara societăţii este permisă numai dacă a fost aprobată de asociaţi reprezentând cel puţin trei pătrimi din capitalul social.
(3) În cazul dobândirii unei părţi sociale prin succesiune, prevederile alin. (2) nu sunt aplicabile dacă prin actul constitutiv nu se dispune altfel; în acest din urmă caz, societatea este obligată la plata părţii sociale către succesori, conform ultimului bilanţ contabil aprobat.
(4) În cazul în care s-ar depăşi maximul legal de asociaţi din cauza numărului succesorilor, aceştia vor fi obligaţi să desemneze un număr de titulari ce nu va depăşi maximul legal.
Art. 203. - (1) Transmiterea părţilor sociale trebuie înscrisă în registrul comerţului şi în registrul de asociaţi al societăţii.
(2) Transmiterea are efect faţă de terţi numai din momentul înscrierii ei în registrul comerţului.
Cat despre formalitati gasesti postat de mine un ghid cu actele ORC si modalitati de completare.