Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... impozit
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

impozit

daca o persoana fizica obtineun venit in urma unui contract de asociere in participatiune cu o persoana juridica(SRL), trebuie sa declar la finante si sa platesc impozit, sau cum se procedeaza? impozit pe profit sau pe venit

Buna seara !
Impozitul pe profit e una iar impozitarea venitului una . Trebuie declarate veniturile la fisc , in vederea impozitarii .
unde dai si unde crapa. Raspunsul la intrebare trebuia dat in contextul pe care l-am expus. Este vorba de un contract de asociere in participare incheiat intre o persoana fizica si una juridica. Cum se tine contabilitatea si cine are obligatie decalcula, retine si de a vira impozitul?
imi poate raspunde cineva? Am cautat pe google inainte sa intreb aici, dar gasesc numai raspunsuri contadictorii si vagi.