Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... constatare nulitate absoluta partiala titlu de ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

constatare nulitate absoluta partiala titlu de proprietate

As dori o parere cu modul in care determina instanta taxa judiciara de timbru in cazul in care se cere constatarea inexistentei unui drept patrimonial (in speta un teren de 3000 m.p. inscris in titlu de proprietate, care nu exista), in conformitate cu art. 2 alin. (3) din LG 146/1997, care prevede ca:

Art. 2. - (1) Acţiunile şi cererile evaluabile în bani, introduse la instanţele judecătoreşti, se taxează astfel:
a) până la valoarea de 50 lei - 6 lei;
b) între 51 lei şi 500 lei - 6 lei + 10% pentru ce depăşeşte 50 lei;
c) între 501 lei şi 5.000 lei - 51 lei + 8% pentru ce depăşeşte 500 lei;
d) între 5.001 lei şi 25.000 lei - 411 lei + 6% pentru ce depăşeşte 5.000 lei;
e) între 25.001 lei şi 50.000 lei - 1.611 lei + 4% pentru ce depăşeşte 25.000 lei;
f) între 50.001 lei şi 250.000 lei - 2.611 lei + 2% pentru ce depăşeşte 50.000 lei;
g) peste 250.000 lei - 6.611 lei + 1% pentru ce depăşeşte 250.000 lei.
___________
Alineatul (1) a fost modificat prin paragraful din Ordonanţa de urgenţă nr. 212/2008 începând cu 16.07.2009.

(1)indice 1 - Dispoziţiile alin. (1) se aplică în mod corespunzător şi cererilor privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea unui act juridic patrimonial, precum şi cererilor privind constatarea existenţei sau inexistenţei unui drept patrimonial; cererea privind repunerea părţilor în situaţia anterioară este scutită de taxă de timbru dacă este accesorie cererii privind declararea nulităţii, anularea, rezoluţiunea sau rezilierea actului juridic patrimonial.
............................................
(3) Valoarea la care se calculează taxa de timbru este cea declarată în acţiune sau în cerere. Dacă această valoare este contestată sau apreciată de instanţă ca derizorie, evaluarea se va face potrivit normelor metodologice prevăzute la art. 28 alin. (2) din prezenta lege.

Normele metodologice de la art. 28 alin. (2) nu clarifica modul cum se determina de instanta aceasta taxa.

Grefiera ne-a spus la telefon ca trebuie timbrat la valoare, si ca ne va veni citatia cu specificatia sa achitam o taxa de 800 si ceva de lei (pentru constatarea nulitatii partiale absolute a unui tilul in care este inscris un teren de 3000 m.p. ce nu exista in realitate pe amplasamentul specificat in titlu).

Ma gandesc ca poate este vorba de aplicarea art. 2 lit. C, lit. e) din normele metodologice aprobate prin Ordinul 760/1999 de aplicare a LG 146/1997, unde se prevede:
Art. 2. - Acţiunile şi cererile se împart, din punct de vedere al taxelor judiciare de timbru, în următoarele categorii:
A. acţiuni şi cereri evaluabile în bani;
B. acţiuni şi cereri neevaluabile în bani;
C. acţiuni şi cereri pentru care legea stabileşte un regim distinct de taxare, după cum urmează:
..........................................................................................................................
e) cereri formulate potrivit Legii notarilor publici şi a activităţii notariale nr. 36/1995;

Sa existe un borderou al notarilor unde exista niste preturi de piata de referinta ale terenurilor?

Astept niste pareri, daca ma puteti lamuri. Multumesc anticipat.
eagle_free, utilizator