Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general responsabil pentru date incomplete factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

responsabil pentru date incomplete factura

Buna ziua,

Intrebarea mea este daca o firma care primeste in contabilitate o factura care nu are completat numele si CNP-ul persoanei care emite factura poate fi trasa la raspundere pentru ceva anume.

Multumesc frumos.
Mai este obligatorie o asemenea completare? Parca nu mai era?!
Este obligatorie insa daca vorbim de o factura vorbim de CNP furnizor? sau CUI?
Cine v-a emis factura o persoana fizica?
Sau vorbiti despre datele de identificare ale delegatului?
stiu ca la controale cei de la finante cer decizia de imputernicire pentru persoana care emite facturile.... de aceea eu imi pun aceasta intrebare... daca stie cineva ca nu mai este obligatoriu as ruga sa posteze si fragmentul din lege.

multumesc mult.
m-am referit la datele de identificare ala pers care emite factura: nume, serie, nr CI si CNP.

Multumesc.
Codul fiscal:
art. 155.
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
c) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare prevăzut la art. 153, după caz, ale persoanei impozabile care emite factura;
(....)