avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 156 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general responsabil pentru date incomplete factura
Discuție deschisă în Contabilitate în general

responsabil pentru date incomplete factura

Buna ziua,

Intrebarea mea este daca o firma care primeste in contabilitate o factura care nu are completat numele si CNP-ul persoanei care emite factura poate fi trasa la raspundere pentru ceva anume.

Multumesc frumos.
Cel mai recent răspuns: Cs B , Contabil 10:19, 2 Iunie 2011
Mai este obligatorie o asemenea completare? Parca nu mai era?!
Este obligatorie insa daca vorbim de o factura vorbim de CNP furnizor? sau CUI?
Cine v-a emis factura o persoana fizica?
Sau vorbiti despre datele de identificare ale delegatului?
stiu ca la controale cei de la finante cer decizia de imputernicire pentru persoana care emite facturile.... de aceea eu imi pun aceasta intrebare... daca stie cineva ca nu mai este obligatoriu as ruga sa posteze si fragmentul din lege.

multumesc mult.
m-am referit la datele de identificare ala pers care emite factura: nume, serie, nr CI si CNP.

Multumesc.
Codul fiscal:
art. 155.
(5) Factura cuprinde în mod obligatoriu următoarele informaţii:
a) numărul de ordine, în baza uneia sau mai multor serii, care identifică factura în mod unic;
b) data emiterii facturii;
c) denumirea/numele, adresa şi codul de înregistrare prevăzut la art. 153, după caz, ale persoanei impozabile care emite factura;
(....)

Alte discuții în legătură

Delegat/factra fiscala as dori sa stiu o baza legala unde pot afla informatii cu privire la persoana care poate fi trecuta ca "delegat" pe o factura fiscala, in cadrul rubricii "date ... (vezi toată discuția)
Cnp-ul celui care intocmeste factura ariana03 ariana03 Buna ziua Este obligatorie trecerea cnp-ului celui care intocmeste factura pe aceasta? va multumesc anticipat (vezi toată discuția)
Ce trebuie sa contina factura? WEO WEO Am niste nelamuriri in ceea ce priveste datele obligatorii pe care trebuie sa le contina o factura si in aces sens va cer ajutorul. Emitentul facturii este ... (vezi toată discuția)