Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... copii mei pot ramane fara casa?!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

copii mei pot ramane fara casa?!

Din'97 am stat in concubinaj timp de 8 ani locuind la parintii lui,in acest timp am facut doua fetite si am cumparat un teren pentru casa fiind doar el specificat in act deoarece nu eram casatoriti,in 2005 ne-am cununat si pe acel teren am inceput constructia casei noastre unde actele pe casa le-am facut tot pe numele lui dupa actul de propietate, prin
'07 unde la sfarsitul acelui an ne-am si mutat impreuna cu fetele.in 2010 am divortat si dupa un an de procese am primit custodia copiilor,iar pe el obligandul la pensia alimentara pe care nu s-a sinchisit sa o dea vreodata.Eu locuiesc la actualul meu concubin impreuna cu fetele,intrebarea mea este:POT COPII MEI SA RAMANA FARA CASA PE CARE AM FACUT-O CU FOSTUL SOT? cas in care acesta locuieste acum cu concubina lui si copilul acesteia.
nu, casa e bun comun. ori lasati treaba asta asa si copiii va vor mosteni rand pe rand, ori faceti partajul casei, va despagubeste pt jumatatea dvs si cu banii faceti ce doriti
Cel mai indicat pentru dv este sa solicitati partajul.
Consider ca ar trebui sa aveti in vedere: 1.faptul ca la partaj ar trebui sa dovediti aportul d-voastra financiar la dobandirea terenului in primul rand (a fost cumparat inainte de casatorie ,pe numele lui).Apoi..intelegand ca nu exista o relatie prea buna intre d-voastra si fostul sot trebuie sa aveti in vedere si costurile si dovezile ce implica partajul...
2. Facand referire la mostenirea de catre fetele d-voastra a acestui imobil sa luati in considerare ca toti urmasii fostului sot au dreptul lor la mostenire... Deci cred ca ar fi bine sa incercati totusi sa cereti partajul
Va multumesc pentru sfaturi,aveti in totalitate dreptate in ceea ce ati spus,eu in timpul convituiri mele cu ex sot am fosti casnica,si primul copil a venit la un an dupa ce ma luat cea mare avand acum 13 ani si cea mica aproape 7 ani.Actele sunt pe numele lui cum am mai spus si cele pe casa cu toate eram casatoriti.Si prin partaj dupa cum m-am mai documentat si eu,se fac foarte multe hoti si nu as avea nici o dovada mai plauzibila in afara copiilor si actului de casatorie....si imi e teama sa nu pierd inaintand partaj,pentru ca eu nu vreau decat ca aceea casa sa ramana a fetelor mele,si chiar nu stiu cum sa fac sa nu ramana pe drumuri....
daca se mentioneaza in actul casei ca e casatorit, nu se va putea instraina fara sa ceara partajul in prealabil.