avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 217 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Partaj

Buna ziua!
Meseria mea este de instructor auto independent. As dori sa stiu daca masina pe care eu imi desfasor orele de conducere auto face obiectul partajului dintre mine si sotia mea, avand in vedere ca in lipsa acestei masini eu nu imi mai pot desfasura activitatea si deci nu am nicio sursa de venit sa pot plati pensia alimentara. Masina a fost cumparata in timpul casatoriei.
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: CONST , utilizator 15:19, 31 Mai 2011
Codul familiei:

Art. 31
Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.
Art. 31 din Codul familiei prevede:

Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecarui sot:
a) bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei;
b) bunurile dobandite in timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara numai daca dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune;
c) bunurile de uz personal si cele destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti;
d) bunurile dobandite cu titlu de premiu sau recompensa, manuscrisele stiintifice sau literare, schitele si proiectele artistice, proiectele de inventii si inovatii, precum si alte asemenea bunuri;
e) indemnitatea de asigurare sau despagubire pentru pagube pricinuite persoanei;
f) valoarea care reprezinta si inlocuieste un bun propriu sau bunul in care a trecut aceasta valoare.

Asadar,masina in cauza nu va face obiectul partajului.
Ultima modificare: Marți, 31 Mai 2011
luiza2008, utilizator
Conform 31 lit. c din C.fam, bunurile care sunt destinate exercitarii profesiei unuia dintre soti, sunt considerate bunuri proprii iar in concluzie nu pot fi incluse in masa partajabila.
Fiind bun achizitionat in timpul casatoriei, se prezuma a fi bun comun. Prin urmare, va face obiectul partajului. Puteti sa-i propuneti sotiei sa-i achitati jumatate din valoarea masinii, pentru a ramane in proprietatea dvs si a va ajuta la desfasurarea activitatii.
Ce facem cu masina "bun propriu" in situatia in care sotia dovedeste ca a avut o contributie insemnata la achizitionarea acestei masini?

Alte discuții în legătură

Partaj bunuri comune mocutzy27 mocutzy27 buna ziua! un imobil dobandit in timpul casatoriei nu mai poate fi considerat bun comun in anumite situatii? daca da va rog sa mi enumerati si mie ... (vezi toată discuția)
Donatia intra la partaj? paulini_iolanda paulini_iolanda daca parintii imi doneaza 50% din apartamentul lor, in cazul divortului, sotul are drepturi asupra donatiei? (vezi toată discuția)
Bunuri din afara casatoriei mustea lucian mustea lucian am mai multe imobile mostenite inaintea casatoriei ,ce se intampla in cazul in care divortez ,sotia mea are drepturi ? (vezi toată discuția)