Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... drepturi salariale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

drepturi salariale

Am lucrat pina in anul 2010 la Societatea Nationala CFR-Marfa,cind am fost disponibilizata. In anul 2009 Federatia Sindicala la care am fost afiliata a actionat in instanta societatea la care lucram in numele membrilor sai pentru recuperarea unor drepturi salariale prevazute in contractul colectiv de munca la nivel de ramura pentru perioada 2007-2009. Tribunalul Bucuresti a disjuns dosarul pe zona unde fiecare salariat isi avea domiciliul, astfel ca s-a ajuns ca unii salariati sa-si dobindeasca drepturile ,iar altii nu. Asa cum banuiti eu ma numar printre cei care au pierdut.
Intrebarea mea este daca pot sa actionez societatea in nume propriu ,cu documente necesare si facind referire la zonele unde s-a cistigat ( eu am domiciliul in jud Calarasi,unde s-a pierdut procesul,iar mun.Bucuresti a cistigat ) si ce sorti de izbinda am.
a_marin, utilizator