Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deontologia psihologului.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deontologia psihologului.

Buna ziua. Vreau sa stiu daca se poate trece peste codul deontologic al psihologului daca prin aplicarea unei proceduri de hipnoza asupra unui pacient care ar putea sa i aduca prejudicii psihice poate fi ocolit prin realizarea unui contract prin care pacientul isi asuma toate riscurile si responsabilitatile.

Vorbim de stergerea memoriei prin hipnoza iar pacientul realizeaza de ex o caseta video cu el insusi asumandu-si verbal responsabilitatea si in scris pentru acest proces.
Persoana hipnotizata este constienta permanent. Nu se poate pune problema "stergerii memoriei"
"Hipnoza se refera la “transa hipnotica”, o stare asemanatoare celei in care urmarim cu atentie un film sau citim absorbiti o carte. Adica este o concentrare a atentiei asupra unui anumit lucru, auzind si vazand ce se petrece in jurul nostru, dar fiind concentrati pe subiectul urmarit."
"Hipnoza este un fenomen fiziologic utilizat in psihoterapie impreuna cu alte tehnici pentru a facilita schimbarea, trecerea de la “problema” la “rezolvare”. "
Deci, are ca scop imbunatatirea starii pacientului si nu lezarea.
Pentru o informare generala deschideti acest link:
[ link extern ]
ContSters163988, utilizator
"Hipnoza este o modalitate eficienta de introspectie"
• considera Ion Dafinoiu, conferentiar la Facultatea de Psihologie a Universitatii "Al.I.Cuza" din Iasi, presedintele Societatii de Hipnoza Clinica si Terapie Ericksoniana si vicepresedinte al Societatii Romane de S

-- Ce este psihoterapia si ce deficiente poate trata? -- Psihoterapia se refera la un ansamblu de tehnici de abordare, in baza unor principii psihologice, a unor tulburari psihice sau psihosomatice. Psihoterapia este un demers sistematic si planificat care vizeaza inlaturarea unui simptom ori modificari mai profunde in structura personalitatii. Acum, in Europa se practica ceea ce se numeste psihoterapia scurta, cea care se centreaza pe simptom, care urmareste inlaturarea lui si care dureaza de la 2 la 20-30 de sedinte, in functie de pacient. -- Majoritatea dintre noi ne imaginam o sedinta de psihoterapie stind comod intinsi pe o canapea si povestind terapeutului ceea ce ni s-a intimplat. Asa se petrec lucrurile si cu pacientii dvs?...

[ link extern ]

"Ce este regresia hipnotica:

Regresia hipnotică se referă la îndrumarea subiectului aflat în transă hipnotică către un moment sau o perioadă din trecutul său îndepărtat, de regulă din copilărie. În funcţie de gradul lor de susceptibilitate, pacienţii trăiesc regresia hipnotică foarte intens, unii dintre ei ajungând să vorbească aşa cum o făceau în copilărie, amintindu-şi o limbă pe care în starea de veghe nu şi-o pot aminti. De exemplu, un subiect care îşi petrecuse copilăria în China, a fost capabil, cu ajutorul regresiei, să-şi scrie numele cu caractere chinezeşti. În starea de veghe, subiectul nu era capabil nici să scrie şi nici să citească astfel de caractere, şi nu îşi amintea să le fi învăţat vreodată. Tehnica de regresie este folosită pentru a “dezgropa” amintirile psihotraumatizante uitate, care au produs, la unii subiecţi, tulburări de tip nevrotic, sau tulburări de comportament. Dar poate fi folosită şi ca tehnică de re-memorare a unor evenimente deosebite, sau de dezvăluire a unor calităţi sau nevoi aflate în stare latenta, uitate de subiect. "

[ link extern ]

Hipnoza este o tehnica terapeutica,care se poate aplica in diferite domenii de activitate a unui pacient.....( cititi, este interesant )
Incercati sa va faceti putin timp,pentru a putea studia linkurile aratate de noi.Intrati va rog cit mai adinc in lecturarea a tot ce este legat de problema dvs.,avind la dispozitie nu numai explicatia psihologilor,dar si trairile pacientilor.Veti gasi material de studiu suficient pentru a va edifica.:yes:
Cum o sa fie posibila stergerea memoriei prin hipnoza? Hipnoza este undeva intre o stare de obedienta dorita sau o auto-sugestie puternica, dar asa ceva nu poate face. Oricum, in masura in care actele sunt vatamatoare sanatatii, "terapeutul" poate raspunde penal.
eumarian a scris:

Cum o sa fie posibila stergerea memoriei prin hipnoza? Hipnoza este undeva intre o stare de obedienta dorita sau o auto-sugestie puternica, dar asa ceva nu poate face. Oricum, in masura in care actele sunt vatamatoare sanatatii, "terapeutul" poate raspunde penal.

Memoria poate fi stearsa. Eu am intrebat daca se poate pentru 6 luni si mi s-a spus ca da se poate . Si eram ultra extraordinar de fericit, dar a urmat .. nu pot datorita deontologiei psihologice.
Stressmaker a scris:

eumarian a scris:

Cum o sa fie posibila stergerea memoriei prin hipnoza? Hipnoza este undeva intre o stare de obedienta dorita sau o auto-sugestie puternica, dar asa ceva nu poate face. Oricum, in masura in care actele sunt vatamatoare sanatatii, "terapeutul" poate raspunde penal.

Pe mine ma intereseaza daca terapeutul poate fi absolvat de acuzatii prin semnarea unui contract de catre mine prin care eu imi asum toata responsabilitatea pentru asa ceva.

Memoria poate fi stearsa. Eu am intrebat daca se poate pentru 6 luni si mi s-a spus ca da se poate . Si eram ultra extraordinar de fericit, dar a urmat .. nu pot datorita deontologiei psihologice.

Eu vroiam sa stiu daca poate fi absolvit de vina terapeutul prin semnarea de catre mine a unui contract prin care eu imi asum toate responsabilitatea procesului si astfel sa-l conving sa faca acest lucru.
Stressmaker, utilizator