Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Deontologia psihologului.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Deontologia psihologului.

Buna ziua. Vreau sa stiu daca se poate trece peste codul deontologic al psihologului daca prin aplicarea unei proceduri de hipnoza asupra unui pacient care ar putea sa i aduca prejudicii psihice poate fi ocolit prin realizarea unui contract prin care pacientul isi asuma toate riscurile si responsabilitatile.

Vorbim de stergerea memoriei prin hipnoza iar pacientul realizeaza de ex o caseta video cu el insusi asumandu-si verbal responsabilitatea si in scris pentru acest proces.

Eu vroiam sa stiu daca poate fi absolvit de vina terapeutul prin semnarea de catre mine a unui contract prin care eu imi asum toate responsabilitatea procesului si astfel sa-l conving sa faca acest lucru.

daca se dovedeste ca e vinovat de starea in care va aflati, nu poate fi absolvit de aceasta vina doar pt ca dvs declarati ca va asumati responsabilitatea. dupa parerea mea, mai mult il infundati cu respectiva declaratie. fara ea, ar fi mult mai greu de dovedit procedura la care ati fost supus