Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesionare actiuni firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesionare actiuni firma

care sunt conditiile in care pot prelua o firma ? Multumesc!
Mai exact, ce anume va intereseaza?
sunt actionar impreuna cu inca doua persoane. Doresc sa preau partea lor si sa devin unic administrator.
Faceti un contract de cesiune parti sociale cu ceilalti doi asociati.
Aveti aici un ghid cu toate documentele care va vor fi necesare.

[ link extern ]
Daca e vorba de societate pe actiuni(SA), contractul de vanzare cumparare il puteti face la notar apoi o copie o aduceti la conducerea firmei care trebuie sa opereze in registrul actionarilor.
Doriti sa deveniti asociat unic poate, chiar daca in acelasi timp si administrator.

Pentru d-l george_neagu: care este numarul minim de actionari dintr-o SA? Nu cumva 2 ? Ca d-na zice ca preia ea tot si ramane singura, asta se poate numai la SRL-uri.....
ContSters202274, utilizator