avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 740 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale cesionare actiuni firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

cesionare actiuni firma

care sunt conditiile in care pot prelua o firma ? Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Denisa Stanca , Avocat 15:54, 7 Iunie 2011
Mai exact, ce anume va intereseaza?
sunt actionar impreuna cu inca doua persoane. Doresc sa preau partea lor si sa devin unic administrator.
Faceti un contract de cesiune parti sociale cu ceilalti doi asociati.
Aveti aici un ghid cu toate documentele care va vor fi necesare.

[ link extern ]
Daca e vorba de societate pe actiuni(SA), contractul de vanzare cumparare il puteti face la notar apoi o copie o aduceti la conducerea firmei care trebuie sa opereze in registrul actionarilor.
Doriti sa deveniti asociat unic poate, chiar daca in acelasi timp si administrator.

Pentru d-l george_neagu: care este numarul minim de actionari dintr-o SA? Nu cumva 2 ? Ca d-na zice ca preia ea tot si ramane singura, asta se poate numai la SRL-uri.....
Ultima modificare: Marți, 7 Iunie 2011
ContSters202274, utilizator

Alte discuții în legătură

Decizie asociat unic florry21 florry21 Buna ziua! Sunt asociat unic si administrator la o firma SRL, infiintata in mai 2014. Pe aceasta firma mai este un administrator, colega mea. Ideea este e ... (vezi toată discuția)
Modificare statut carmenrus carmenrus as dori sa stiu ce trebuie sa fac si cat costa ca sa ies dintr-o firma unde sunt administrator ?e o vorba de o firma din tg.mures si vreau neaparat sa ies din ... (vezi toată discuția)
Preluare parti sociale de catre administrator; transformarea acestuia in asociat unic florinbarbu florinbarbu Buna ziua, Sunt administrator la un SRL care are doi asociati. Eu nu sunt asociat. Doresc sa preiau partile sociale de la cei doi asociati si sa devin asociat ... (vezi toată discuția)