Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensia alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensia alimentara

buna ziua,
as avea o intrebare: fostul meu sot care e restant la plata pensiei alimentare datorata minorei rezultata din casatoria noastra, se pregateste sa emigreze. si-a vandut toate lucrurile, deci e ceva credibil. eu ma duc maine la politie sa fac reclamatie pentru pensia restanta si sa rog sa urgenteze "protocolul". ideea este, dupa plecare, cum mai poate fi obligat sa plateasca?
va multumesc anticipat
cu ce ma ajuta daca ii aflu adresa din strainatate, poate fi obligat sa plateasca pensia alimentara din venitul castigat prin munca in alta tara?
insistenta, utilizator
Dacă nu va plăti, riscă închisoarea. Să-i aflați adresa din străinătate.
La cate luni de neplata risca inchisoarea?