avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 102 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Lege privind transportul deseurilor pe drumurile ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Lege privind transportul deseurilor pe drumurile publice

Buna ziua.Ma intreseaza si pe mine regulamentul din domeniul deserilor, care interzice transportul a mai mult de 40 tone de impuritati.Daca ma puteti ajuta s pe mine.Este o mlege care a intrat in igoare pe 20 mai 2011.MULTUMESC.
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iunie 2011
ContSters159916, utilizator
Cel mai recent răspuns: ContSters159916 , utilizator 16:53, 8 Iunie 2011
Actul normativ care reglementeaza masele admise pe drumurile publice (in anexa 2 a acestui act normativ) este Ordonanta Guvernului nr. 43/1997 republicata - privind regimul drumurilor. La aceasta fac referire si Hotararea nr. 1373 din 28 octombrie 2008 privind reglementarea furnizării şi transportului rutier de bunuri divizibile pe drumurile publice din România si Hotararea nr. 432 din 27 aprilie 2011 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 1.373/2008 privind reglementarea furnizării şi transportului rutier de bunuri divizibile pe drumurile publice din România. Toate aceste acte normative sunt aplicabile (coroborat) problemei pe care o puneti.


M ar fi intresat procentajul de impuritati maxim admis la un transport.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Regim deseuri din constructii - hg 1373/2008 sau hg 856/2002? Enescu Raluca Enescu Raluca Buna ziua! Sunt un operator de salubritate si in localitatea in care imi desfasor activitatea, preiau, inclusiv, deseuri din constructii de la diversi in ... (vezi toată discuția)
Care sunt cantitatile permise care depasesc limitele maxime pentru transportul pe drumurile publice SIMON ELENA SIMON ELENA Buna ziua! Am inteles ca au aparut niste modificari ale HG 1373/2009 privind furnizarea si transportul rutier pe bunurile publice d ebunuri divizibile. M-ar ... (vezi toată discuția)
Transport marfa! tuddyann tuddyann Salut!Detin o masina de 3,5 t.Vreau sa car marfa(legume) varului meu la piata! ce acte sunt necesare pentru a transporta corect fara a avea probleme cu ... (vezi toată discuția)