Forum Discuţii juridice Forumul specialiştilor - index al ... Lege privind transportul deseurilor pe drumurile ...
Discuție deschisă în Forumul specialiştilor - index al legilor aplicabile unor cazuri din practica judiciară

Lege privind transportul deseurilor pe drumurile publice

Buna ziua.Ma intreseaza si pe mine regulamentul din domeniul deserilor, care interzice transportul a mai mult de 40 tone de impuritati.Daca ma puteti ajuta s pe mine.Este o mlege care a intrat in igoare pe 20 mai 2011.MULTUMESC.
ContSters159916, utilizator
Actul normativ care reglementeaza masele admise pe drumurile publice (in anexa 2 a acestui act normativ) este Ordonanta Guvernului nr. 43/1997 republicata - privind regimul drumurilor. La aceasta fac referire si Hotararea nr. 1373 din 28 octombrie 2008 privind reglementarea furnizării şi transportului rutier de bunuri divizibile pe drumurile publice din România si Hotararea nr. 432 din 27 aprilie 2011 pentru modificarea şi completarea Hotărârii Guvernului nr. 1.373/2008 privind reglementarea furnizării şi transportului rutier de bunuri divizibile pe drumurile publice din România. Toate aceste acte normative sunt aplicabile (coroborat) problemei pe care o puneti.

M ar fi intresat procentajul de impuritati maxim admis la un transport.