Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... ce patesc daca nu il las sa vada copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

ce patesc daca nu il las sa vada copilul?

am mare nevoie de un raspuns!am divortat in luna aprilie 2008,divortul s-a facut din culpa comuna,pe cale amiabila.s-a stabilit in hotararea care a devenit definitiva si irevocabila ca tatal sa plateasca pensie alimentara pt minorul rezultat din casatorie (minorul are acum 10 luni).program de vizita nu a cerut si nu scrie nimic in hotarare cum ca ar avea dreptul la vizita.ce as putea pati eu daca refuz sa il primesc sa-si vada copilul?ce se poate intampla avand in vedere ca prin hotararea de divort nu are dreptul la vizita?va multumesc!
Daca separat de divort nu au fost stabilite legaturi personale cu minorul, nu va fie teama. Daca exista o hot. in acest sens, atunci ar fi putut sa va faca plangere penala pentru nerespect.acesteia. Totusi, interesul minorului nu este sa aiba legaturi cu ambii parinti? Oare de ce suntem noi femeile atat de orgolioase? De ce nu gandim putin ce ar fi mai bine pentru copil?
va multumesc pentru raspuns.repet ca in hotarare scrie ca divortul s-a facut din culpa comuna,ca minorul mi-a fost incredintat spre crestere si educare mie (mama) iar tatal este obligat la plata unei pensii alim.program de vizitare nu a cerut de catre tata.nu sunt apsurda sa nu il las eu sa vada copilul, doar ca el vrea sa vina numai la ore tarzii,foarte rar si prefera sa se duca sa joace fotbal amator decat sa petreaca timp cu copilul.ma poate da in judecata sa ceara ceva sau pt introducerea hartiei aceea cu program de vizitare?din moment ce la divort nu a cerut pg de vizita va dati seama ce mult ii pasa.multumiri!
mai am o intrebare daca puteti sa-mi raspundeti!in urma unei hotarari judecatoresti s-a decis ca partile (de comun acord) au hotarat ca pg de vizitare sa fie urmatorul : primul si al trei-lea weekend din luna,toate vacantele si sarbatorile legale alternativ.au trecut cele 30 zile de la hotarare...numai ca nu este legalizata.acum minorul se afla in vacanta de vara la tatal care are dreptul la vizita iar mama (care a primit tutela minorului) a facut plangere la politie precum ca tatal refuza sa duca copilul la domiciliul mamei.nu e normal ca sa stea toata vacanta deodata ce scrie in hotarare?copilul a fost luat de catre tata in vacanta (cu acordul mamei) inainte de trecerea celor 30 zile pana ce hotararea devine definitiva.poate schimba programul de vizitare dupa ce s-a pronuntat hotararea?are voie sa faca plangere la politie?ce poate face si ce drepturi are tatal in cazul asta?minorul are 4 ani!va multumesc!
Acum inteleg ca de fapt exista o hot.judec.care stabileste legaturile personale ale tatalui cu minorul. Hotararea poate fi definitiva chiar daca nu este legalizata.
Atat mama, cat si tatal, trebuie sa respecte programul stabilit prin hotararea judecatoreasca. Daca minorul a fost luat de tata cu acordul mamei, de ce sa faca plangere la politie? Daca se doreste schimbarea programului de vizita asta inseamna o alta actiune, temeinic motivata.
Sunt doua cazuri diferite, asa inteleg...
Ei bine, in primul caz, al minorului de 10 luni... adoca daca tat'su e o belea, atunci pedepsiti copilul lipsindu-l de tatal sau. Explicati-mi de ce? Adica daca tatal are lipsad e bun simt sa vina tarziu, sa aiba si o alta viata in afara de fiul sau, dv. hotarati sa-i faceti una dintre cele mai mari rele... fiului dv.!
Ce vi se poate intampla? Se poate intampla ca fiu dv. sa va urasca atuinci cand creste pentru ca nu ati facut eforturi ca el sa aiba o legatura cu tatal sau, sa va acuze de egoism etc.
Se poate (conform statisticilor e foarte probabil) ca acest copil sa creasca fara sa inteleaga importanta unei autoritati, sa nu tina o slujba, sa nu poate avea o relatie (ca nu a vazut una intre un barbat si o femeie), sa desconsidere femeia, sa se autodesconsidere etc.
Asta se poate intampla... mai sunt si alte variante, la fel de rele, din pacate...

Referitor la copilul de 4 ani, mare tampenie de hotarare... cum toata vacanta, alternativ? Sau numai sarbatoriel legale sunt alternative? Cum anume, ca nu inteleg?
Daca sunt alternative numai sarbatorile legale, s-au gandit oamenii aia vreodata ca e posibil ca mereu sa faca acel copil Craciunul la mama si mereu Pastele la tata? Ca exemplu... Sau, sa evidentiez: mama sa nu aiba dreptul sa petreaca un Paste cu minorul si tata sa nu petreaca niciun Craciun?
Cum naiba se fac astfel de intelegeri, asa proaste?
Din pacate, daca a fost de acord cu toata vacanta, asta e! Nu vad ce succes sa aiba plangerea...