Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... utilizare polita RCA pentru plata spitalizare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

utilizare polita RCA pentru plata spitalizare

Am o ruda implicata intr-un accident rutier care s-a soldat cu victime , fara avarierea masinii (absolut deloc) . Incidentul a avut loc pe trecerea de pietoni , impactul a fost minim dar victimele au necesitat interventii medicale (gips, operatie cu montare de tija la picior). Incidentul s-a petrecut ieri in data de 16.06.11, victimele sunt inca in spital.
Intrebare: cum se procedeaza pentru a se utiliza polita de asigurare RCA pentru a se plati costurile spitalizarii pentru victime (precizez ca polita este a masinii pe care el lucreaza, evenimentul nu s-a petrecut cu masina personala) .
Cum se deruleaza acest proces, adica daca nu accepta spitalul?
Va rog, daca se poate sa ma ajutati cu un raspuns urgent, am nevoie de ajutorul vostru .
Multumesc
Mergeti la asigurator cu o imputernicire de la firma si avizati dauna deschizand dosarul pentru plata vatamari corporale.Facturile de la spital le prezentati pentru decontare asiguratorului iar daca va cheama in judecata, chemati in garantie la randul dv. pe asiguratorul care ve suporta despagubirile(chelt medicale, daune morale)
In mod normal apelarea la polita RCA ar avea sens doar pentru cheltuielile pe care victima le suporta efectiv, adica doar pentru serviciile medicale neacoperite de sistemul actual de asigurari sociale de sanatate (de exemplu suma solicitata de furnizorul de dispozitive medicale peste partea care se deconteaza de catre Casa de asigurari).

Succes!
Instiintati firma la care aveti asigurarea RCA de cele intamplate si cand vine factura de la spital predati-o la asigurator. Acesta se va ocupa de plata tuturor despagubirilor rezultate din acest accident, inclusiv daunele morale daca ele vor fi solicitate.