Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Hotarare judecatoreasca-nelamuriri
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Hotarare judecatoreasca-nelamuriri

Buna Ziua!Am primit o hotarare judecatoresca in urma unui proces avand ca obiect partaj judiciar din care s-a constatat ca imi este atribuit un teren extravilan si obliga cealalata parte la plata unei sume de bani catre mine.Cum se intra in posesia terenului si posesia banilor??va multumesc
Daca nu executa de buna-voie obligatia se trece la executare silita, in plus sav. si infract, de nerespectare a unei hot judec.
adica partea adversa e obligata sa va plateasca o sulta. in hotararea judecatoreasca instanta a specifica in cat timp si in cate transe trebuie achitata sulta? pt terenul extravilan trebuie sa mergeti la un executor judecatoresc.
Formulati la instanta cerere pentru legalizarea si investirea cu formula executorie a hotararii pronuntate si adresati-va unui executor judecatoresc pentru punerea in executare a hotararii respective.