Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salarii compensatorii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salarii compensatorii

buna ziua,as vrea sa stiu daca mai beneficiez de salarii compensatorii ca urmare a concedierii individuale?stiu ca CCMN 2010 prevede acest lucru dar stiu ca nu e CCMN 2011-2014...
Beneficiati numai daca in CIM, in CCM aplicabil unitatii dvs. sau in Regulamentul intern este prevazut asa ceva.
alexandra24 a scris:

buna ziua,as vrea sa stiu daca mai beneficiez de salarii compensatorii ca urmare a concedierii individuale?stiu ca CCMN 2010 prevede acest lucru dar stiu ca nu e CCMN 2011-2014...

Potrivit art.67 C.mun., salariaţii concediaţi pentru motive care nu ţin de persoana lor beneficiază de măsuri active de combatere a şomajului şi pot beneficia de compensaţii în condiţiile prevăzute de lege şi de contractul colectiv de muncă aplicabil.
Salariile compensatorii pot fi acordate numai daca sunt prevazute:
- in c.i.m. sau intr-un acta aditional la c.i.m.
- in c.c.m. la nivel de angajator
- in c.c.m. la nivel de ramura de activitate aplicabil angajatorului
- in Regulamentul Intern al angajatorului.

In lipsa acestor prevederi , posibil sa se acorde numai prin negociere directa cu angajatorul.
va multumesc!