avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Adulter
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Adulter

Adulterul nu mai este infractiune, dar vinovatii ce sanctiuni risca?
Cel mai recent răspuns: Mihaela Enache , Avocat 00:15, 25 Iunie 2011
Parerea mea e ca numai pozitive :">
Nefiind infractiune sau contraventie,nu risca niciun fel de sanctiuni.;)
Ultima modificare: Vineri, 24 Iunie 2011
luiza2008, utilizator
Din punct de vedere juridic, nu sufera nicio sanctiune cel care comite adulter.
Singurul dezavantaj ar fi ca adulterul poate constitui un motiv bun pentru divort ori poate starni dezaprobarea comunitatii, afectand imaginea publica a unei persoane.
luiza2008 a scris:

Nefiind infractiune sau contraventie,nu risca niciun fel de sanctiuni.;)



Poate...economice...sotia "inselata" sa "impuna"-pentru spalarea pacatelor sotului, o vacanta "prelungita" in...sa zicem Caraibe...

Iar daca sotul este cel inselat...sotia sa fie "sclava Isaura"...o perioada determinata/nedeterminata...(ipotetic-aici depinde de fiecare sot in parte).

Am zis poate...pentru ca sanctiunea ar putea fi si-una viitoare (pe langa cea economica-partaj bunuri comune) civila ...sa zicem o actiune de "divort".


elena138 a scris:

Parerea mea e ca numai pozitive :">

Ce sanctiuni pozitive ar risca...vinovatii de adulter? :)
Ultima modificare: Vineri, 24 Iunie 2011
luiza2008, utilizator

Alte discuții în legătură

Adulterul bianca26 bianca26 adulterul este pedepsit prin codul penal? (vezi toată discuția)
Divort - cauza infidelitate . ce se intampla cu copilul ? DionaDiana DionaDiana Va rog sa ma ajutati cu o parere avizata daca puteti. In cazul unei casatorii de 6 ani in care sotul inseala , cum va decurge divortul ? Sotia a vorbit ... (vezi toată discuția)
2 dosare consecutive: dosar civil (divort) + dosar penal (adulter) Nicolae Slava Nicolae Slava Buna ziua! Divortul nostru este mai putin obisnuit. Intre mine si sotia mea este o diferenta de varsta de 16 ani (ea este mai tanara cu 16 ani). Suntem ... (vezi toată discuția)