Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Adulter
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Adulter

Adulterul nu mai este infractiune, dar vinovatii ce sanctiuni risca?
Parerea mea e ca numai pozitive :">
Nefiind infractiune sau contraventie,nu risca niciun fel de sanctiuni.;)
luiza2008, utilizator
Din punct de vedere juridic, nu sufera nicio sanctiune cel care comite adulter.
Singurul dezavantaj ar fi ca adulterul poate constitui un motiv bun pentru divort ori poate starni dezaprobarea comunitatii, afectand imaginea publica a unei persoane.
luiza2008 a scris:

Nefiind infractiune sau contraventie,nu risca niciun fel de sanctiuni.;)

Poate...economice...sotia "inselata" sa "impuna"-pentru spalarea pacatelor sotului, o vacanta "prelungita" in...sa zicem Caraibe...

Iar daca sotul este cel inselat...sotia sa fie "sclava Isaura"...o perioada determinata/nedeterminata...(ipotetic-aici depinde de fiecare sot in parte).

Am zis poate...pentru ca sanctiunea ar putea fi si-una viitoare (pe langa cea economica-partaj bunuri comune) civila ...sa zicem o actiune de "divort".

elena138 a scris:

Parerea mea e ca numai pozitive :">

Ce sanctiuni pozitive ar risca...vinovatii de adulter? :)
luiza2008, utilizator