Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe cladiri
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe cladiri

Buna ziua! Va cer ajutorul in urmatoarea problema:
O Asociatie crestina (nu suntem Asociatie religioasa, neavand numarul de membrii necesar pt. aceasta forma de Asociatie) are in patrimoniu o cladire, care serveste ca sediu, aici isi desfasoara activitatea. Anul acesta s-a majorat cota de impozit pe cladiri de la 1% la 6%, pentru ca in ultimii trei ani nu s-a reevaluat cladirea. Cei de la serviciul impozite sustin ca, evaluarea trebuie efectuata obligatoriu de un expert, altfel nu se ia in considerare noua valoare a cladirii si se plateste impozitul la cota de 6%, suma care e prea mare pentru o Asociatie non profit, care nu desfasoara activitati economice. Intrebarile mele sunt:- nu exista cumva o posibilitate de a plati impozitul de 1% in continuare, fiind Asociatie non profit;- este obligatoriu ca reevaluarea sa se faca de un expert (care la randul lui trebuie platit, inca o cheltuiala nedorita)? Anul trecut s-a reparat acoperisul cladirii, tinand cont de prevederile punctului 55, Titlul IX. din Normele Codului fiscal, aceste reparatii pot fi considerate o 'forma' a reevaluari? Avem mare nevoie de argumente dupa care sa ne putem orienta. Va multumesc mult pentru ajutor!
confidus a scris:

Buna ziua! Va cer ajutorul in urmatoarea problema:
O Asociatie crestina (nu suntem Asociatie religioasa, neavand numarul de membrii necesar pt. aceasta forma de Asociatie) are in patrimoniu o cladire, care serveste ca sediu, aici isi desfasoara activitatea. Anul acesta s-a majorat cota de impozit pe cladiri de la 1% la 6%, pentru ca in ultimii trei ani nu s-a reevaluat cladirea. Cei de la serviciul impozite sustin ca, evaluarea trebuie efectuata obligatoriu de un expert, altfel nu se ia in considerare noua valoare a cladirii si se plateste impozitul la cota de 6%, suma care e prea mare pentru o Asociatie non profit, care nu desfasoara activitati economice. Intrebarile mele sunt:- nu exista cumva o posibilitate de a plati impozitul de 1% in continuare, fiind Asociatie non profit;- este obligatoriu ca reevaluarea sa se faca de un expert (care la randul lui trebuie platit, inca o cheltuiala nedorita)? Anul trecut s-a reparat acoperisul cladirii, tinand cont de prevederile punctului 55, Titlul IX. din Normele Codului fiscal, aceste reparatii pot fi considerate o 'forma' a reevaluari? Avem mare nevoie de argumente dupa care sa ne putem orienta. Va multumesc mult pentru ajutor!

Cladirile pentru care nu se datoreaza impozit sunt cele de la art. 250 (1), pct. 19 - cladirile utilizate pentru activitati social umanitare, de catre asociatii, fundatii si culte, potrivit hotararii consiliului local.
Daca nu va incadrati aici, atunci platiti impozitul solicitat conform reglementarilor in vigoare sau reevaluati cladirea.
Evaluarea unei cladiri se face obligatoriu de catre un Expert evaluator membru ANEVAR. Expertiza nu costa foarte mult.

Vedeti la capitolul scutiri din codul fiscal art.250 daca va puteti incadra.

(1) Cladirile pentru care nu se datoreaza impozit, prin efectul legii, sunt, dupa cum urmeaza:
3. cladirile care, prin destinatie, constituie lacasuri de cult, apartinand cultelor religioase recunoscute oficial in Romania si componentelor locale ale acestora, cu exceptia incaperilor care sunt folosite pentru activitati economice;
19. cladirile utilizate pentru activitati social umanitare, de catre asociatii, fundatii si culte, potrivit hotararii consiliului local.

vedeti si art 253 alin. 6 (pentru soc. com)
6) In cazul unei cladiri care nu a fost reevaluata in ultimii 3 ani anteriori anului fiscal de referinta, cota impozitului pe cladiri se stabileste de consiliul local/Consiliul General al Municipiului Bucuresti intre 5% si 10% si se aplica la valoarea de inventar a cladirii inregistrata in contabilitatea persoanelor juridice, pana la sfarsitul lunii in care s-a efectuat prima reevaluare. Fac exceptie cladirile care au fost amortizate potrivit legii, in cazul carora cota impozitului pe cladiri este cea prevazuta la alin. (2).

Multumesc pentru raspuns, dar cine face reevaluarea, obligatoriu un evaluator autorizat?
Reevaluarea cladirii poate fi facuta de catre un evaluator autorizat sau de catre o firma cu acest obiect de activitate.
Va multumesc pentru raspunsuri!