Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Va rog ajutati-ma cu un raspuns referitor la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Va rog ajutati-ma cu un raspuns referitor la contestatia asupra deciziei de concediere

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la urmatoarea problema:

In data de 17.05.2011 am primit o scrisoare recomandata prin care mi se anunta intrarea in preavizul de 20 zile, incepand cu data de 31.05 2011, ca urmare a desfiintarii postului ocupat. In scrisoare nu erau comunicate alte date specifice unei decizii de concediere (de exemplu posturile vacante, termenul si instanta de judecata unde poate fi contestata concedierea).

In urma acestei scrisori am depus pe data de 14 iunie o contestatie la TMB Sectia 8 si am primit un termen de judecare a contestatiei..

In data de 27.06.2011 mi s-a dat o decizie in care se spunea ca incepand cu data de 28.06.2011 inceteaza raporturile de munca. In aceasta decizie scrie la sfarsit ca o pot contesta in termen de 30 de zile. In ea nu scria nimic referitor la preaviz.
Trebuie sa mai depun inca o contestatie sau este suficienta prima contestatie?

Va multumesc foarte mult pentru raspuns
Decizia primita in data de 27.06.2011 trebuie contestata pentru ca aceasta este decizia de concediere.
Puteti sa faceti o precizare a actiunii pe care ati depus-o deja la Tribunalul Bucuresti, in sensul ca intelegeti sa contestati decizia de desfacere a contractului de munca incepand cu data de 28.06.2011.
Va multumesc foarte mult pentru promptitudinea si claritatea raspunsului dumneavoastra.
Va rog sa-mi spuneti daca am sanse sa castig sau e mai bine sa renunt la actiune in conditiile in care motivele contestatiei sunt:
– nu mi s-au comunicat criteriile de stabilire a ordinii de priorităţi; menţionez că în societate există cel puţin 8 posturi similare.
– lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant;
Fiica unuia dintre actionari are o firma de avocatura si nu stiu daca are rost sa continui actiunea de judecata.
Multumesc foarte mult

Cred ca trebuie sa va modificati cererea de chemare in judecata , intrucat ati introdus-o prematur .... in instanta se ataca decizia de concediere si nicidecum instiintarea de preaviz.

Va rog sa-mi spuneti daca am sanse sa castig sau e mai bine sa renunt la actiune in conditiile in care motivele contestatiei sunt:
– nu mi s-au comunicat criteriile de stabilire a ordinii de priorităţi; menţionez că în societate există cel puţin 8 posturi similare.
– lista tuturor locurilor de muncă disponibile în unitate şi termenul în care salariaţii urmează să opteze pentru a ocupa un loc de muncă vacant;

Aceste motive sunt valabile numai in conditiile in care concedierea este colectiva si nu individuala ....

Fiica unuia dintre actionari are o firma de avocatura si nu stiu daca are rost sa continui actiunea de judecata.

Accesul liber la justitie este garantat prin Constitutia Romaniei ... nu trebuie sa va sperie acest lucru ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
In cadrul acestui proces, angajatorul va fi obligat sa depuna la dosar toate actele care au stat la baza emiterii deciziei de concediere. Numai dupa verificarea acestora, se poate stabili daca decizia angajatorului este legalasi daca aveti sanse de reusita..
De ex, cu privire la locurile de munca despre care spuneti ca erau disponibile, angajatorul va depune organigrama si statul de functiuni existente inainte si dupa dispunerea masurii de concediere pentru a verifica daca acestea existau sau nu.