avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 449 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie CCC pentru sarcina gemelara
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie CCC pentru sarcina gemelara

buna seara.
sunt insarcinata in 7 luni si as dori sa stiu daca voi avea dreptul sa iau indemnizatie pt 2 copii in conditiile ca am sarcina gemelara?
pot sa stau 2 ani acasa daca pe cartea de munca sunt incadrata cu un salariu de 1000 ron?
alocatia o primesc pt fiecare copil in parte?dar indemnizatia pt cresterea copiilor?
:-/:wave::help:
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 11:08, 13 Mai 2011
1. Veti primi alocatia de stat pentru amandoi copiii, cate 200 lei pentru fiecare, pana la implinirea varstei de 2ani a copiilor.
2. Indemnizatia pentru CCC este formata din doua sume:
- una este de 75% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii (dar nu mai putin de 600 lei);
- la suma de mai sus se adauga 600 lei pentru al doilea copil geaman.
3. Conform OUG 111/2010 puteti alege sa beneficiati de CCC in doua variante:
Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

(2) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. a) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 3.400 lei.

(3) Indemnizatia lunara prevazuta la alin. (1) lit. b) se stabileste in cuantum de 75% din media veniturilor nete realizate pe ultimele 12 luni si nu poate fi mai mica de 600 lei si nici mai mare de 1.200 lei.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu crestere copil mihaelacoca mihaelacoca daca am 310 lei salarul net(4 ore pe cartea de munca) pot sa iau indemnizatia de crestere copil?si cat trebuie sa am la ultimul loc de munca (luni,ani)pentru a ... (vezi toată discuția)
Indemnizatie crestere copil iuliana c. iuliana c. Buna ziua, imi puteti spune cat as primi indemnizatia pentru crestere copil daca sunt angajata cu 2 ore? (vezi toată discuția)
Ccc robitza78 robitza78 sunt cadru militar si s-ar putea sa intru in concediu de crestere copil,si vreau sa stiu daca are cineva idee cam cati bani as lua.la noi militarii am inteles ... (vezi toată discuția)